| Maldini a întrebat:

Buna, am o problema cu televizorul. Este vorba despre un Samsung Smart TV destul de nou. De fiecare data cand conctez un stick usb nu vrea sa imi deschida continutul. Daca am pe el un film ma intreaba daca vreau sa l pornesc, iar daca sunt mai multe spune ca nu gaseste nimic, iar cand deschid continutul stick ului imi apare gol, desi am atat filme, cat si poze. Ce pot face? Televizorul functioneaza bine, nu vad sa aiba alte probleme, sigur e ceva din setari unde nu ma pricep!

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Smart Tv-ul accepta anumite fisiere video. Daca unele dintre ele nu sunt recunoscute, e normal sa nu le poata reda. Consulta manualul producatorulului, pentru a intelege ce fel de continut poti rula pe tv-ul tau.

| Maldini explică (pentru dannyel86):

Buna! Aceleasi filme le am mai deschis anterior pe tv. Si merg si pe celalalt tv. Doar de cateva zile face figuri, de aia intreb...

| dannyel86 a răspuns (pentru Maldini):

Formateaza stick-ul, dar nu inainte de a salva pe un hard continutul sau. El pare sa aiba probleme. Daca nu functioneaza, incearca alt memory stick pe care sa pui filmele care au rulat in trecut.

| untu a răspuns:

Daca nu pricepi la tehnologia asta complicata, de ce ai luat SMART TV in loc sa luati un tv simplu si normal! ( LCD TV sau LED TV) cu diagonala de 80 cm!

| Catabtr23 a răspuns:

Ciudat sa apara o problema de genul asta la un Smart TV. Adevarat ca exista unele lucruri care pot duce la problema asta, dar acele probleme erau la dispozitivele mai vechi. Posibile cauze : numele fisierelor( verifica numele fisierelor sa nu fie prea mari sau sa aiba litere necunoscute, unele dispozitive nu pot parsa astfel de denumiri), video-urile in format.mkv( formatul acesta video era recunoscut in multe cazuri de dvd-playerele vechi ca fisier de tip gunoi, incearca filme cu extensie.mp4 sau.avi). Verifica tipul stick-ului(FAT32 sau NTFS, recomand FAT32 - daca e necesar fa o formatare a stick-ului). Sa-mi spui daca a mers ceva din cele mentionate mai sus.

| Maldini explică (pentru Catabtr23):

Fisierele de pe stick sunt fisiere normale cu toate caracterisiticild normale. In plus, cu ceva timp in urma au mers fara probleme. Si merg si pe alt televizor din casa. Doar acum de cateva zile intampin asta. Insa nu mi amintesc sa fi facut nimic

| Maldini explică (pentru Catabtr23):

Iti multumesc pentru raspunsul tau dar tot ce ai spus am incercat deja zilele trecute! Numai bine!