| Neylin a întrebat:

Am o problema destul de enervanta...acum 2 zile cand mi-am conectat telefonul la PC(prin USB), am observat ca dupa deconectare toate folderele de pe card erau convertite la shortcut-uri. Ieri am observat ca, la conectare, PC-ul face acelasi lucru cu folderele de pe stick-uri si cu cele de pe cardul aparatului foto. Am cautat pe net si am gasit chestia aia cu attrib -h -r -s /s /d g:\*.* si a mers; folderele originale au aparut iar pe card/stick(de fapt am observat ca nu sunt sterse ci sunt cumva 'ascunse' pentru ca ocupa in continuare memorie), shortcut-urile au ramas acolo, insa cand conectez flash drive-ul iar problema apare din nou.
Am citit pe net ca ar putea fi din cauza autorun. Dar autorun-ul mi-a aparut mereu, inca de la inceput si pe stick si pe card si nu mi-a facut probleme(credeam ca apare din cauza functiei autoplay), desi daca incerc sa il sterg imi da eroare si spune ca nu poate fi sters pentru ca e folosit de alt program.
Acum e teribil de enervant sa folosesc mereu functia cu "attrib." de fiecare data cand conectez un flash-drive. Ce pot sa fac sa scap definitiv de autorun si problemele create de el (am instalat si un windows update pentru a dezactiva functia autoplay dar nu a mers straight face )

2 răspunsuri:
| tudorsad a răspuns:

Pune un antivirus bun, ia si scaneaza tot pc-ul si dupa devirusare va functiona totul ca nou big grin