| SAKAL96965 a întrebat:

Am o problema la pc. Cand il deschid mi se incarca windowsul si dupa imi apare o fereastra albastra si mi se da restart. Cum pot sa-l repar? Ce are?

Răspuns Câştigător
| Tagaso a răspuns:

Cauzele ce declansaza BSoD sau ecranul albastru:
1. Hardware defect (componente pc defecte), memorie ram, hard disk sau alte componente, supraincalzirea componentelor (memorie, procesor, chipset, etc), de cele mai multe ori doar memoria si hard-ul provoaca aceste BSoD-uri.
2. Drivere cu probleme, fie sunt scrise prost, fie sunt incompatibile, de cele mai multe ori driverele nu sunt instalate corect.
3. Lipsa spatiului suficient pe partitia cu sistemul, in general este partitia C:, aici avem nevoie de cel putin 5% spatiu liber in orice moment.
5. Softuri care nu functioneaza cum trebuie sau nu sunt instalate corect.
6. Mallware: virusi, troieni, spyware.
7. Jocurile instalate incorect sau jocurile piratate (nu toate), acestea pot instala unele drivere ce pot intra in conflict cu driverele pe care voi le aveti deja instalate.Trebuie aflată prima dată cauza, o devirusare cu live cd, curățare de regiștrii, driverul plăcii video...