| adeliz a întrebat:

Am o problema: pozele in care sunt etichetata pe Facebook nu-mi apar in albumul cu poze din cronologie. Este adevarat ca am setata optiunea de a revizui fiecare postare din cronologia mea, insa aceastea nu apar nici dupa ce selectez "apare in cronologie". Si mai am selectata si optiunea de a posta doar eu in cronologie, acele poze imi apar in albume, insa ma gandeam ca din moment ce "aprob" postarea altora la mine in cronologie, ar trebui sa imi apara si acele poze in album. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde...
1) Dacă persoana care te etichetează dă click pe "Etichetează prieteni" atunci și imaginea respectivă apare la tine, fie că accepți să apară în "Fotografii cu tine", fie că o ascunzi în cronologie. Ea poate eticheta până la 50 de persoane, nu mai multe.

2) Dacă o persoană adaugă numele tău doar la "Editează fotografia" numele tău apare la fotografia respectivă, însă NU ești etichetată. E ca o "etichetare fictivă". Tu vei vedea scris, în dreptul imaginii "Apare în cronologie" însă, în acest caz, se referă că va apărea doar în timeline-ul tău, NU în "Fotografii cu tine". În acest caz, persoana respectivă poate adăuga unei fotografii, numele a 100- 200 de prieteni.
Dacă îți place o fotografie anume, tu te poți eticheta singură, ori poți solicita etichetarea.

PS. Unii obișnuiesc să eticheteze o imagine doar cu numele prietenilor apropiați, însă celor mai puțin apropiați le adaugă numele doar la "Editare fotografie" (pentru a nu-i deranja cu etichetări repetate, fiindcă unora nu le place să fie etichetați!)

| onyvirus a răspuns:

Facebook – Configurarea cronologiei şi a etichetărilor

Setarile de confidentialitate se gasesc in acelasi loc cu celelalte setari ale contului: coltul din dreapta sus, butonul sub forma de roata dintata, Setarile contului, din panoul din partea stanga: cronologie si etichetare.
Setarile de confidentialitate sunt impartite in 2 categorii:
– Cine poate adăuga lucruri la cronologia mea?
– Cine poate vedea elementele din cronologia mea?
– Cum pot administra etichetările adăugate de alţii şi propunerile de etichetare?
Ca de obicei, o sa ma refer la setari asa cum apar ele daca e setata limba romana. In cazul in care aveti FB in limba engleza, sfatul meu e sa-l schimbati in limba romana, cel putin pana faceti aceste setari.

Cine poate adăuga lucruri la cronologia mea?
Cine poate posta pe cronologia ta? – in dreptul aceste setari scrie cine poate posta in cronologia ta. In cazul in care doresti sa schimbi acest lucru, ai la dispozitie butonul "editeaza". Poti alege intre "prieteni" sau "doar eu". Cu alte cuvinte, daca nu doresti sa posteze nimeni in cronologia ta, atunci alegi in cadrul acestei setari optiunea "doar eu".
Vrei sa verifici postarile in care te-au etichetat prietenii inainte ca acestea sa apara pe cronologia ta? Aceasta optiune are doar 2 variante, sa fie activata sau dezactivata. Prin activarea acestei optiuni, orice postare in care esti etichetata va avea nevoie de aprobarea ta inainte de a aparea in cronologia ta Prin aceasta setare postarea respectiva nu apare la tine in cronologie, dar va fi vizibila in rest. Pentru a revizui postarile in care esti etichetat, trebuie sa intri de pa pagina ta de profil, in jurnalul de activitati, sectiunea verificarea cronologiei. Am vorbit despre asta si in cadrul setarilor de confidentialitate.

Cine poate vedea elementele din cronologia mea?
Verifica ce vad alte persoane pe cronologia ta. In dreptul acestei setari ai optiunea vezi ca. Prin accesarea acestei optiuni, vei putea vedea propria cronologie in acelasi fel in care o vad altii atunci cand intra pe profilul tau. Ai posibilitatea sa faci cate verificari vrei, folosind bara disponibila in partea de sus a paginii
Vezi ca

Cine poate vedea postarile in care ai fost etichetata, din cronologia ta? In dreptul aceste setari scrie cine poate vedea postarile in care ai fost etichetata, disponibile pe cronologia ta. In cazul in care doresti sa schimbi acest lucru, ai la dispozitie butonul "editeaza". Prin aceasta setare poti limita vizibilitatea in propria cronologie a postarilor in care ai fost etichetata. Poti alege exact listele sau persoanele care pot vedea postarile, dar si persoanele sau listele care nu au acces la acele postari. Pentru a face o selectie exacta, foloseste optiunea personalizat, disponibila in lista de optiuni.
FB_etichetare_personalizat
Cine poate vedea ce posteaza altii pe cronologia ta? In dreptul aceste setari scrie cine poate vedea ce posteaza altii pe cronologia ta. In cazul in care doresti sa schimbi acest lucru, ai la dispozitie butonul "editeaza". La fel ca si la optiunea anterioara, ai posibilitatea de a face o selectie exacta a persoanelor sau listelor care pot sau nu pot vedea aceste postari.

Cum pot administra etichetările adăugate de alţii şi propunerile de etichetare?
Vrei sa verifici etichetele adaugate de persoane la postarile tale inainte ca acestea sa apara pe Facebook? Aceasta optiune are doar 2 variante, sa fie activata sau dezactivata. Prin activarea acestei optiuni, ti se va solicita aprobarea etichetarii, indiferent cine a facut etichetarea. Daca dezactivezi aceasta optiune, etichetarile facute de catre prietenii tai nu vor avea nevoie de aprobare, in schimb, orice etichetare facuta de persoane din afara listei tale de prieteni va necesita aprobare. De retinut! Atunci cand aprobi etichetarea unei persoane in postarile tale, acele postari pot fi vazuta de prietenii persoanei respective.
Cand esti etichetat intr-o postare, pe cine vrei sa adaugi la persoanele care pot vedea postarea, in cazul in care nu se numara deja printre acestea? Butonul "editeaza" iti permite sa alegi anumite persoane sau liste, pentru cazul descris.
Cine vede sugestiile de etichete atunci cand se incarca fotografii care seamana cu tine? Din informatiile pe care le detin, aceasta optiune nu e inca activa in toate conturile, dar probabil in curand va fi. Aceasta optiune (daca e activa) permite rularea unui program de recunoastere faciala, care sa te identifice in fotografiile postate de prietenii tai, sugerandu-le astfel sa te eticheteze in fotografiile respective. Daca nu vrei ca aceasta optiune sa fie activa (ceea ce eu personal as recomanda), poti alege ca aceste sugestii sa nu fie vizibile nimanui.

| anaM2000 a răspuns:

Buna! Mai pe scurt, daca esti etichetata, de exemplu la fata, sau in orice alt loc din fotografie, atunci da, iti vor aparea in abumul din cronologie, dar daca esti etichetata la postarea in sine, iti va aparea doar in cronologie, in afara albumului. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai alta intrebare, te rog sa mi-o adresezi. O seara buna!

| Janathemage a răspuns:

Din moment ce sunt postate de alte persoane, nu au cum sa iti apara in pozele tale, ci doar in "photos of...", adica cele in care ai fost etichetat. Doar tu ai zis, nu tu esti cel ce a postat fotografiile. Daca le vrei in albumul tau, descarca-le dupa care posteaza-le singur.