| Dani03 a întrebat:

Am o problema si as dori un raspuns de la cineva care chiar se pricepe. De cand mi-a fost reinstalat windows-ul, C-ul se umple singur nedescarcand nimic. Acum am Windows 7 Ultimate dar inainte aveam Windows XP si la fel se intampla. Mi s-a spus sa-i schimb hardul, mi l-a schimbat si mi-a reinstalat Windows 7. Si am observat ca C-ul se umple putin cu putin. Stiu ca Windows 7 cauta sa actualizeze, dar nu stiu daca asta e motivul. Multumesc anticipat! Funda.

5 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

In timp ce lucram cu aplicatiile computerul genereaza niste fisiere temporare care fac legatura intre Windows si aplicatia respectiva, dupa ce parasim aplicatia, fisierele raman suprascrise [le stim sub denumirea de fisiere temp]de aceea este necesar sa folosim programe de curatire a fisierelor Temp.Recomandarea mea este folosirea programului Asampoo Win Optimizer.Pentru curatirea manuala a acestor fisiere in Windows XP urmam pasi My Computers/Tools/Option Folders/Wiew/bifam Show hidden files and folders./apply si ok. Dupa care mergem in partitia C Documents and setting/utilizator/cautam folderul Local Setting il deschidem si din folderul temp stergem tot continutul.un alt folder care colectioneaza fisiere Temp ete folerul Prefetch care il gasim in Windows, de asemenea stergem tot continutul.
In Windows 7 folderul cu capacitatea cea mai mare este Winsxs care il gasin in Windows el contine fisiere generate din actualizare si bakup.Cu acest folder lucrurile se complica daca stergem fisiere Windows devine nefunctionabil.pentru ai micsora capacitatea vom dezinstala actualizarile care consideram caci nu ne sunt necesare, de asemenea rulam aplicatia Ashampoo Win Optimizer, si de asemenea putem sterge tot continutul din folderul Prefetch din Windows.

| robert35 a răspuns:

Ia-ti programul asta de pe net instaleaza-l Malwarebytes Anti-Malware si mai stam de vorba

| Dani03 explică (pentru robert35):

Cu ce ma va ajuta scanner-ul asta?

| tembelizor a răspuns:

Verifica te rog dosarul asta "c:\windows\winsxs" si vezi cat ocupa.