| Marius121996 a întrebat:

am o problema si nu stiu cum sa o remediez ma-ai putea ajuta, am ansamblat un PC si la pornire imi apare urmatoarea eroare ( Can't detect TPM device) nu pot nici cum sa scot eroarea asta, am incercat sa scot si bateria de pe placa de baza si tot nu merge, nu imi da voie sa accesez nici bios-ul, cum as putea remedia problema?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ok. Cu placere!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-mi, te rog, care sunt partile componente? Adica denumirea si modelul.

| Marius121996 explică (pentru Salontanul):

Placa de baza Acer Mg43m
Placa video sapphire radeon hd6870 1gb 256bit ddr5
Procesor Intel® Core™2 Quad Q8200, 2.33GHz

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trusted Platforme Module este un chip introdus in calculator din 2009. Asigura siguranta PC-ului, laptopului. Cineva i-a pus o parola si nu poti accesa PC-ul sau s-a stricat el, singur. Mai este o situatie. Acel chip sa fi fost facut sa detecteze un anumit HDD. Nu mai porneste ca nu-l gaseste. Incearca sa iei bateria de pe placa de baza. Atentie! Sa scoti cablul de alimentare sursa PC. Nu-mi dau seama daca exista jumper intre baterie si acele porturi SATA. Daca da, ar trebui suntat (pus ceva metalic intre piciorusele jumperului) si lasat macar 5 minute asa. Daca nu scoate doar bateria si lasa asa circa o ora. Daca nu merge n-ai ce face. Daca puteai in BIOS se putea sterge optiunea de verificare erori si scapai.

| Marius121996 explică (pentru Salontanul):

Ai putea sa imi lasi nr tau sau Fb tau sa te pot contacta si sa iti arat video cum arata placa de baza si sa imi spui unde ar trebui sa fac conectarea intre pini

| Salontanul a răspuns (pentru Marius121996):

Vezi ca este un switch vernil. Se scoate ala si se sunteaza cele doua sau trei picioruse cu o sarmulita dezizolata. http://s1066.photobucket.com/......z.png.html

| Marius121996 explică (pentru Salontanul):

Are trei picioruse acolo dar switch-ul este pus doar pe doua prind sarmulita doar pe alea doua sau pe toate trei? Si unitatea sa nu fie conectata la curent?

| Salontanul a răspuns (pentru Marius121996):

Mai bine pe toate trei si sa nu fie PC-ul in priza sau scoti cablul din spate.

| Marius121996 explică (pentru Salontanul):

Bine multumesc o sa incerc si lucrul asta maine

| Salontanul a răspuns (pentru Marius121996):

Ok. Cu placere!