| Pentrucaasavreaea a întrebat:

Am o problems cu telefonul, mi se descarca extrem de repede si se incarca foarte greu (in 20min 4%). Nu stiu ce sa fac, chiar nu inteleg de ce se descarca asa! sad

1 răspuns:
| NellieLovett a răspuns:

De cele mai multe ori problema este la cablul incarcatorului. Din cauza ca este mereu strans si desfasurat, mutat si transportat sau inghesuit prin diferite sertare, cablul se strica destul de usor. E bine sa ai la indemana un alt cablu, ca sa poti verifica repede daca aici este intr-adevar defectiunea.

Acelasi lucru se poate intampla cu adaptorul de perete, mai ales cu modelele care au cablu detasabil. Portul USB pe care il folosesti pentru incarcarea telefonului se poate strica foarte usor.

Alteori, secretul este sa inchizi telefonul in timp ce se incarca. Daca il folosesti intens in timpul incarcarii, deci daca vorbesti, stai pe Net sau te joci pe telefon, atunci aparatul va consuma mai mult curent electric decat poate trage de la priza. Prin urmare, se va descarca in continuare.

Si actualizarea sistemului de operare poate duce la o descarcare rapida a telefonului. Desi versiunile mai noi de Android sunt optimizate pentru a consuma cat mai putina baterie, un telefon mai vechi se poate descarca repede atunci cand instalezi un soft nou. Prin urmare, fa un test si vezi daca asta este problema, trecand la versiunea anterioara a sistemului de operare.