| Maximcka a întrebat:

Buna
am o rugaminte am o webcamera dar nu am sidiul cu driver!
dar as vrea a mi-a instalez cum pot so instalez?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, poti sa descarci driverul, vezi aici http://www.panalu.net/2010/12/driverzone-toate-driverele-de-care-ai.html gasesti o arhiva imensa cu drivere, vezi modelu camera ta si descarci, totul gratuit

| MARIUS0987 a răspuns:

Daca sti modelul de camera pur si simplu cauti pe google driverul, daca nu il sti urmezi urmatori pasi:
1. Aflat in fereastra DEVICE MANAGER, dă clic-dreapta pe componenta necunoscută, apoi selectează PROPERTIES, în fereastra următoare selectează eticheta DETAILS apoi din meniul care apare selectează HARDWARE IDS. Notează simbolurile care apar după cuvintele VEN_ şi DEV_. (de obicei sunt seturi de câte 4 caractere, spre exemplu: VEN_1002&DEV_9058)

2. După ce ai notat numerele, intră pe situl http://www.pcidatabase.com iar acolo introdu numerele conform cu etichetele, VEN pentru VENDOR, DEV pentru DEVICE. Apasă butonul SEARCH.

3. Din lista care apare selectează componenta care corespunde setului tău de numere.
Acolo vei afla informaţii despre producătorul componentei respective şi despre varianta driverului necesar pentru a instala acea componentă