| milosbum a întrebat:

Am o tableta Allview Viva Q7 Satellite. Azi i-am dat un restart, am lasat-o pe birou si am plecat. Dupa vreo ora ma intorc si vad ca a ramas blocata pe ecranul de pornire. Am incercat sa o inchid din butonul power dar fara niciun rezultat. Acum e tot aprinsa si s-a incalzit. Bateria nu pot sa i-o scot (carcasa nu se desprinde decat in partea de jos, unde bag cardul SD). Sa merg cu ea la un specialist sau exista ceva ce as putea face?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici nu ma mir si eu am Allview du-te la garantie cu el, de tablete nu se ocupa multi ca e mai greu, de vina e softul

| milosbum explică (pentru RAY):

Am fost, acum e la service. Cand am luat-o ma gandeam ca e o marca care promite, vad ca m-am inselat. Mersi pentru raspuns oricum. happy

| halogen001 a răspuns:

Fie se apasa butonul reset cu un ac (daca exista buton reset), fie se apasa lung tasta de pornire oprire.

Daca are 2 orificii mici, unul e pentru microfon si unul pentru resetare. Daca are un singur orificiu, acela e microfonul si deci nu se poate reseta.
Daca insa are 2 orificii, atunci in orificiul pentru resetare se introduce un ac (de preferat cu varful tocit) si se impinge acel buton aflat in interior si se obtine repornirea tabletei. (acul nu trebuie introdus in orificiul microfonului - poate sa strice microfonul - se foloseste numai in orificiul de resetare daca exista)
Daca nu are orificiu de resetare si din butonul power tinut mult timp apasat nu se inchide, atunci va merge pana la terminarea bateriei, se pune la incarcat dupa ce s-a inchis si se porneste din nou.

| milosbum explică (pentru halogen001):

Nu are buton de reset, insa am incercat ce mi-ai spus si nu s-a schimbat nimic. Multumesc oricum! happy