| danelu90 a întrebat:

Bună, am o tabletă de 10.1 si pe YouTube sau pe net cand vizionez un film, imi apar benzi negre, sus, jos. Întrebarea mea este, daca as putea sa scot acele benzi negre si sa urmaresc in ecran complet. Mulțumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Sunt multe formate de ecran, și multe formate de imagine. Atunci când urmărești un film cu un anumit raport al laturilor pe un ecran cu alt raport, se vor introduce aceste „dungi" negre.
Teoretic, ai putea să vezi filmul fără ele, dar:
- fie imaginea va fi deformată (nu se mai păstrează raportul de aspect corect);
- fie imaginea va fi „trunchiată" (se taie bucăți din ea ca să poată restul să acopere integral ecranul).
Așadar, mai bine cu dungi, dar cu imaginea corectă, decât fără și imagine aiurea.