| Marius121996 a întrebat:

am observat astazi ca mi se incalzeste foarte tare racirea de pe Cipsetul paci de baza nu puteam sa tin nici mana pe el, care ar fi cauza, si se poate schimba si la ala pasta de racire?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Temperatura poate fi una suportabila pentru cipset, in jur de 70 grade si sa para foarte mare cand punem mana.
Daca pana acum a mers asa si nu s-a stricat, inseamna ca e normal sa mearga asa.
Totusi, o temperatura prea mare poate strica acel cipset, deci placa de baza.
Ar trebui ca aerul de la un ventilator sa fie dirijat direct catre radiatorul cipsetului. Daca un ventilator e fixat in peretele lateral si baga aer rece direct catre radiatorul cipsetului, temperatura ar trebui sa mai scada. Probabil ca atunci cand carcasa e inchisa, temperatura e mai mica ca urmare a circulatiei aerului de la ventilatoare, dar cand carcasa e deschisa si poti pune mana pe radiatorul cipsetului temperatura sa fie mai mare in absenta curentului de aer care trece prin carcasa. Circulatia aerului in zona cipsetului poate fi oprita de memorii, de placa video, in functie de modelul placii de baza si pozitia componentelor.

Temperatura placii de baza poate fi vazuta si cu http://www.piriform.com/speccy
Eu am System Temperature 54 °C

Se pot compara valorile obtinute cu carcasa inchisa si cu carcasa deschisa. Daca se obtin valori mai mici cu carcasa inchisa, atunci totul e ok.
5 ventilatoare ar trebui sa raceasca bine pc-ul.
Eu am un ventilator in fata jos care trage aer, ventilatorul de la sursa care scoate aerul prin partea de sus, 2 ventilatoare interne cu turatie redusa alimentate la 6V care racesc hard disk-urile, un ventilator e la placa video si unul la procesor.

11 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca radiatorul are temperatura mare, inseamna ca pasta pe care o are isi face treaba si scoate caldura afara. Solutia e un ventilator suplimentar pus la carcasa care sa circule mai mult aer rece, sau un radiator mai mare. Schimbarea radiatorului e mai complicata, si poate ca nici nu este loc, dar un ventilator are efect foarte bun, mai ales daca e pus intr-o pozitie din care da aer spre cipset.

| Marius121996 explică (pentru LinxCont):

Salut am montate pe carcasa 5 ventilatoare de 120 mm, plus coolerul de pe procesor, aseara am observat ca se incalzea prea tare, am incercat sa pun mana pe radiatorul de pe cipset si nici n-am putut sa il ating era foarte foarte fierbinte, s-ar putea arde ceva din cauza li sau sa se topeasca ceva? (placa de baza)

| Marius121996 explică (pentru LinxCont):

Si as mai avea o intrebare, cred ca pana acum team exasperat, cum trebuie montate cele 5 ventilatoare corect am 2 in fata 2 sus si 1 in spate, cred ca toate baga aer, mam mai uitat si pe net si deja nu stiu ce sa mai inteleg, cum vin montate corect?

| LinxCont a răspuns (pentru Marius121996):

Ar fi bine daca as vedea o poza cu carcasa si cu ventilatoarele. Daca toate baga aer, circulatia nu e prea buna. Cele 2 din fata ar trebui sa bage aer, cele 2 de sus sa scoata, cel din spate sa scoata aerul.
Cele din fata daca ar scoate aerul ar fi deranjant cand ne apropiem de calculator.
Cel mai corect e atunci cand numarul ventilatoarelor care baga aer e egal sau apropiat de numarul ventilatoarelor care scot aer.
Aerul trebuie sa strabata calculatorul dintr-o parte in alta, sau pe diagonala. Daca circulatia aerului e de jos in sus bine, dar nu e nici o problema daca merge si de sus in jos.

http://hexus.net/tech/tech-explained/chassis/32107-computer-cases/

http://www.endpcnoise.com/cgi-bin/e/silentpc_cooling.html

http://www.youtube.com/watch?v=Oc9c8LFY1bg

| Marius121996 explică (pentru LinxCont):

Uite asta este carcasa mea http://www.pcgarage.ro/carcase/segotep/polar-light-negru/, la fel cum vezi pe situ asta asa sunt montate si la mine ventilatoarele

| Marius121996 explică (pentru LinxCont):

Segotep polar light

| LinxCont a răspuns (pentru Marius121996):

Cele din fata trebuie sa bage aer in carcasa, iar cel din spate si cele de sus trebuie sa scoata aer.
Ar mai fi o varianta, cel din spate si cel de sus din spate sa scoata aer, iar cele 2 din fata si cel de sus din fata sa bage aer.

| Marius121996 explică (pentru LinxCont):

Salut am pus ventilatoarele asa cum ai spus, cel din spate si cel de sus din spate le-am pus sa scoata aerul si cele doua din fata si cel de sus din fata sa bage aerul si chiar se vede diferenta.

IN ASTEPTAR
Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2. 33GHz 44 °C
Yorkfield 45nm Technology
RAM
8. 00GB Dual-Channel DDR3 @ 534MHz (8-8-8-20)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5G41T-M LX2/GB/LPT (LGA775) 29 °C
Graphics
PHL 221TE5 (1920x1080@60Hz)
1024MB ATI AMD Radeon HD 6800 Series (Sapphire/PCPartner) 39 °C
Storage
465GB Western Digital WDC WD5000AAKS-60A7B0 ATA Device (SATA) 37 °C
Optical Drives
No optical disk drives detected
Audio
AMD High Definition Audio DeviceE:

IN JOCURI:
Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core 2 Quad Q8200 @ 2. 33GHz 52 °C
Yorkfield 45nm Technology
RAM
8. 00GB Dual-Channel DDR3 @ 534MHz (8-8-8-20)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5G41T-M LX2/GB/LPT (LGA775) 38 °C
Graphics
PHL 221TE5 (1920x1080@60Hz)
1024MB ATI AMD Radeon HD 6800 Series (Sapphire/PCPartner) 60 °C
Storage
465GB Western Digital WDC WD5000AAKS-60A7B0 ATA Device (SATA) 39 °C
Optical Drives
No optical disk drives detected
Audio
VIA HD Audio(Win 10)
Placa video mai ajunge cateodata la 70* dar nu cred ca ii vreo problema.
Acuma cred ca sunt ok temperaturile.

| LinxCont a răspuns (pentru Marius121996):

Ma bucur ca merge bine. Intr-adevar temperaturile sunt foarte bune.

In timp trebuie urmarit daca se aduna praf si va trebui curatat (dupa 6 - 12 luni).

| Marius121996 explică (pentru LinxCont):

Iti multumesc foarte mult pentru ajutor!

| LinxCont a răspuns (pentru Marius121996):

Cu placere, n-ai pentru ce happy

| LinxCont a răspuns (pentru Marius121996):

Temperatura poate fi una suportabila pentru cipset, in jur de 70 grade si sa para foarte mare cand punem mana.
Daca pana acum a mers asa si nu s-a stricat, inseamna ca e normal sa mearga asa.
Totusi, o temperatura prea mare poate strica acel cipset, deci placa de baza.
Ar trebui ca aerul de la un ventilator sa fie dirijat direct catre radiatorul cipsetului. Daca un ventilator e fixat in peretele lateral si baga aer rece direct catre radiatorul cipsetului, temperatura ar trebui sa mai scada. Probabil ca atunci cand carcasa e inchisa, temperatura e mai mica ca urmare a circulatiei aerului de la ventilatoare, dar cand carcasa e deschisa si poti pune mana pe radiatorul cipsetului temperatura sa fie mai mare in absenta curentului de aer care trece prin carcasa. Circulatia aerului in zona cipsetului poate fi oprita de memorii, de placa video, in functie de modelul placii de baza si pozitia componentelor.

Temperatura placii de baza poate fi vazuta si cu http://www.piriform.com/speccy
Eu am System Temperature 54 °C

Se pot compara valorile obtinute cu carcasa inchisa si cu carcasa deschisa. Daca se obtin valori mai mici cu carcasa inchisa, atunci totul e ok.
5 ventilatoare ar trebui sa raceasca bine pc-ul.
Eu am un ventilator in fata jos care trage aer, ventilatorul de la sursa care scoate aerul prin partea de sus, 2 ventilatoare interne cu turatie redusa alimentate la 6V care racesc hard disk-urile, un ventilator e la placa video si unul la procesor.