| MATa15 a întrebat:

am placa de baza asrock H61M U3S3 si are doar 2. 0x16 la pci-express si s-ar putea sa o pot updata la 3. 0x16?

Răspuns Câştigător
| Weyland a răspuns:

PCI-e 3.0 are dublul lăţimii de bandă per lane, şi ca restul sloturilor PCI-e, sunt compatibile cu versiunile precedente şi viitoare. Asta înseamnă că vechea ta placă video va funcţiona pe PCI-e 3.0, iar plăcile video noi care sunt PCI-e 3.0 vor funcţiona pe versiuni mai vechi ale slotului (trebuie să ai în vedere totuşi că va funcţiona cu lăţimea de bandă maximă a plăcii video şi nu va putea avea parte de cea a slot-ului 3.0).

1 răspuns:
| victoreanu a răspuns:

Nope! Doar daca schimbi placa de baza.