| MaNumescAurelian a întrebat:

Buna, am placa de baza un MSI 785GT-E63, si ca placa video intergrata un ATI Radeon HD 4200. Si procesor AMD Athlon II x3. Vreau sa imi cumpar o placa video de tip nVIDIA. cred ca un nVIDIA 450, 950 vad eu. Imi va merge, daca placa video intergrada este una de tip ATI? si procesor AMD? Dau funda

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Procesorul si placa video integrata nu au treaba cu compatibilitatea ( au intr-un fel... dar conditia respectiva e practic satisfacuta mereu, nu e nevoie sa intram in detalii ). Placa de baza dicteaza compatibilitatea cu alte componente.

Pe scurt : Daca placa video incape fara probleme in slotul PCIe de pe placa de baza, atunci e compatibila ( cu limitari de performanta in unele cazuri )

Cum placa de baza are un slot PCIe x16, aceasta e compatibila cu practic orice placa video de pe piata ( cu port PCIe ).

Pot exista totusi mici probleme de perforanta (bottleneck) pentru ca slotul de pe placa de baza este 2.0, iar placa video GTX 950 are 3.0. In practica diferentele sunt destul de mici.

| MaNumescAurelian explică (pentru PainTech):

Deci imi va merge practic, in unele cazuri?

| debarasator63 a răspuns (pentru MaNumescAurelian):

Da, iti va merge.

| PainTech a răspuns (pentru MaNumescAurelian):

Practic da. Iti va merge un 450 sau un 950.