| B12 a întrebat:

am primit de craciun o tableta Allview alldro speed eco+, problema la aceasta este ca touchscreen-ul nu merge daca este folosit buricul degetului, sau orice atingere "sensibila" asa cum merg alte tablete, trebuie sa apas cu unghia ca sa imi ia comanda, vreau sa stiu daca si alti ultilizatori au avut aceasta problema si ce este de facut. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Netrider a răspuns:

Nu este o problema. Ecranul este Touchscreen Rezistiv si la acest tip trebuie sa apesi mai tare. Ecranele ce se ating usor sunt de tip capacitiv. Pe cele rezistive poti sa apesi cu orice si vor functiona, asa cum ai facut cu unghia. Cele capacitive nu merg decat daca le atingi cu buricul degetului sau cu un stylus special.

1 răspuns:
| ClimateZone a răspuns:

Ideea e ca la astfel de tablete touchscreen-ul este de fapt un geam mai "nesimtit". Dupa cum poti vedea in poza atasata (si pret de altfel) este un pic cam grosolan.

Oricum, din punctul meu de vedere e o problema de conectare flex sau o problema de resoftare.

http://www.protableta.ro/......-plus.html