| Panduru39 a întrebat:

Buna,
Am primit de curand un router wireless SERIOUX SRX-WR150WH. Conform Ghidului de instalare, ar trebui sa functioneze ca un switch cu acces wireless la internet. Am incercat cele 2 moduri de conectare la internet: IP dinamic, si PPPoE cu nume utilizator si parola data de Romtelecom, dar nu se realizeaza conexiunea la internet.
Poate cineva sa ma ajute cu configurarea routerului?
Am internet de la Romtelecom prin modem Speedtouch.

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Se folosesc ambele: modemul Speed si routerul srx.
Presupun ca modemul speed, e conectat la cablu de telefon si alt cablu vine de la el la calculator. Acel cablu care merge de la Speed la calculator, se scoate de la calculator si se pune la srx, la mufa wan - se pare ca e cea putin mai departata de celelalte mufe si e langa antena wifi.
Modemul Speed se conecteaza automat la reteaua de net, fiind configurat cu parolele, iar de la cablul ce mergea la calculator, ar trebui sa dea net la routerul srx la mufa van.
La oricare din cele 4 mufe LAN ramase la srx se conecteaza tot cu un cablu de retea calculatorul, apoi se conecteaza modemul si routerul la retea, routerul poate fi resetat din buton, se intra de pe calculator in browser pe adresa 192.168.1.1 sau la adresa care e in instructiuni pentru a deschide pagina de configurare si se pune parola pe wifi, se alege canalul si ar trebui sa mearga.