| Andrusk2 a întrebat:

Buna!
Am primit un mesaj pe whatssap de la un număr din India, cum e posibil sa îmi fi găsit numărul? Am blocat imediat, dacă răspundeam era posibil sa îmi facă factura mare?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura whatsapp cu factura ta

| Werrich a răspuns:

WhatsApp este o aplicatie gratuita, cum sa iti faca factura mare daca nu se plateste? Daca te suna pe reteaua mobila se platea, dar asa nu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Werrich):

Daca te suna el pe reteaua mobila, platea el*, nu tu.

| Werrich a răspuns (pentru LPCTSTR):

"În momentul în care oamenii răspund, sau sună înapoi, sunt suprataxați, banii intrând în conturile hackerilor."
https://www.tion.ro/......eri-45614/

| LPCTSTR a răspuns (pentru Werrich):

Hai sa clarificam: prin faptul ca tu raspunzi la apelul respectiv nu vei fi taxat, insa apelurile astea au alta tina: sa iti redirectioneze apelul catre un numar cu suprataxa, practic: ei te suna, tu raspunzi, ei te redirectioneaza, iar sitemul crede ca tu suni mai departe.
De asta multi nu inteleg cum functioneaza telefonia: nu platesti daca primesti apeluri, ci daca le efectuezi.

| JicaContra a răspuns:

*trebuie* sa intelegi ca factura se mareste NUMAI daca tu apelezi sau trimiti SMS-uri (MMS-uri, etc.)

**in nici un caz** nu te poate suprataxa altfel, inclusiv whatsapp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce de ametiti big grin. Deci in primul rand sa fie clar ca whatsap ala e pur si simplu o aplicatie gratuita de telefon, iar numarul de telefon este necesar pentru a face "contul". Tu stii pe unde ti-ai dat numarul pe internet, si te-a sunat prin aplicatie.

| whatisthis19 a răspuns:

Whatsapp cu factura n-au nicio legatura e gratuita, iar cum ti-a gasit numarul habar n-am

| SLexuS a răspuns:

WhatsApp utilizeaza netul + ii gratuit totul pe WhatsApp, in fine, nu are treaba factura cu o aplicatie care utilizeaza netul si e total altceva, doar daca iti trimite sms / apel, iar tu raspunzi, doar atunci ai cod suplimentar la factura.