| onlychengs a întrebat:

Am problema la laptop, este marca Asus si il am de 1 an jumatate. De o saptamana mi se tot deconecteaza de la internet, imi apare iconita aceea cu wifi-ul cu semnul exclamarii, cand deconectez si conectez iar laptop-ul la retea nu-mi mai apare respectiva iconita, ci un calculator mic cu un semn rosu langa el, apoi isi revine. Dar nu mereu se intampla asta, uneori nu se mai conecteaza inapoi, ramane pictograma aia cu calculatorul si semnul rosu, singura solutie este sa-i dau restart. Daca vreau sa stau mai mult pe laptop trebuie sa ii dau restart de minim 10 ori. Stiti de la ce e si ce as putea sa fac pentru a remedia problema?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Variante:
Pe partea de laptop:
-Software: instaleaza diverse drivere ale placii de retea, atat wireless cat si lan
da placa de retea wireless atat pe 20/40mhz cat si pe alte standarde wi-fi (daca iti permite) a.b.g.n. mixed etc.
-Vezi ce se intampla din cmd>ipconfig, da niste ping-uri catre router, google etc.
-Hardware: se poate sa se defecteze
Pe partea cealalta:
-Upgrade/downgrade de firmware la router (chiar daca iti merge pe alte dispozitive)
-Trece reteaua pe toate modurile de securitate WEP/WPA2/ da-i si open fara parola, ia-l la rand.
-La fel, da-i pe 20/40 mhz, mixed etc.
Incearca si-un update de bios, dar nu te-ajuta cel mai probabil, si poti incerca si alt sistem de operare/upgrade etc.
Problema e hardware sau software, trebuie sa le iei "pe rand".

| NLS a răspuns:

In primul rand, te-ai gandit sa reinstalezi driverul placii de retea (cea wireless, caci vad ca prin asta te conectezi)?

In al doilea rand, da un reset modemului sau reinstaleaza-i driverul.

Ordinea operatiilor e bine sa fie aceasta:
dezinstalare driver
curatare registrii cu Piriform CCleaner
restart calculator
reinstalare driver nou

NU ai nevoie de update de BIOS pentru asa ceva, acela se face in ultima instanta, daca sistemul in ansamblu merge prost, ai freezuri, BSOD sau restarturi, nu iti vede un model de procesor, chestii de genul.

| AndreiMarian12 a răspuns:

Suna la cei cu care ai contract

| onlychengs explică (pentru AndreiMarian12):

Nu e vina internetului, laptop-ul are o problema. Pe telefon wifi-ul merge fara probleme

| Calinescu1720 a răspuns:

Dul la reparat sa schimbe driverul wireless