| 4Tuning a întrebat:

Am revenit cu o intrebare noua, vreau sa stiu daca o placa video de pe un laprop Asus modelul u36sg se poate schimba cu ceva mai bun in momentul de fata am nVidia 610m si as vrea sa ii fac un upgrade la 640 si daca da se poate vreau sa stiu de unde pot lua una sau daca pot lua de pe alt laptop.?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Intrebarea asta trebuia sa ti-o pui inainte sa iei laptop. Raspunsul e, desigur, NU. Un laptop upgradabil costa de pe la vreo doua -trei mii si ceva de dolari in sus si la noi oricum nu gasesti (Eurocom, de exemplu).

| Shottas a răspuns (pentru KodrutZ):

Sau Alienware, care se gaseste dar costa vreo 100 de milioane sau 10 mii de lei noi laughing...
Daca placa laptopului este dedicata se poate schimba eu am vazut destule laptopuri ieftine cu placa video detasabila, acuma nu stiu daca gasesti ceva cu care sa schimbi, sunt destule variabile, eu nu am auzit de asa ceva pe laptopurile clasice, insa poti incerca dar va fi foarte scump, nu se merita...

| KodrutZ a răspuns (pentru Shottas):

Alienware nu sint upgradabile. Ca sint foarte scumpe, high-end si custom-made, e partea a doua. Exact, ce zici tu, ca detasabila e o poveste, upgradabila e alta, fiindca daca pui una mai puternica, nu o sa o duca sursa/racirea. Asa si eu am la laptop un HD 4570, dar nu m-a dus niciodata gindul sa caut upgrade la asa ceva. La un laptop cel mai la indemina upgrade acum e un SSD. Daca vrei sa te joci si nu ai miliarde de aruncat pe pereti, iti iei frumos un desktop sau o consola. Daca te dau banii afara din casa, iei un EUROCOM Racer 2.0 si iti bagi in el tot ce vrei, raminind si cu posibilitati de upgrade serioase pe viitor.