| 22anirolF a întrebat:

Am si eu o intrebare: am facut un test de viteza pentru ca se misca destul de greu netul si mi se intrerup cursurile de pe Zoom si nu mai inteleg nimic, in fine... si nu prea ma pricep, asa ca ma adresez voua, in caz ca stiti mai multe decat mine. Testul mi-a iesit ca viteza de descarcare este de 6.8 mbps, iar cea de descarcare este de 0.8 mbps. Eu insa am serviciul Internet L de la Telekom si acesta promite "Viteză maximă de transfer a datelor de 940 Mbps pentru descărcare și de 450 Mbps pentru încărcare". De ce e asa mare diferenta? Nu am avut probleme pana acum. E posibil ca testul facut de mine sa nu fi fost pe bune?
http://speedtest.telekom.ro/
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Asa e la telekom. Sunt zone unde transmisia ADSL se face pe retele vechi de telefonie pe care telekomul nu le va schimba niciodata, din cauza ca abonatii platesc un pret mare pentru un internet mic si telekomul se bucura de situatie. Pentru a avea viteza mai mare, trebuie schimbat distribuitorul de internet cu unul care asigura la acelasi pret sau chiar la un pret mai mic o viteza mai mare.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Incearcă și aici la diferite ore și dacă nu e in parametri, trage-i de urechi pe provideri

https://www.speedtest.net/

| doctorandus a răspuns:

Baga un Linux, de ex. un Boot CD.

Instalezi iperf3. Dai comanda:

iperf3 -c speedtest.wtnet.de -P 8 -p 5206 -R

8 este numarul de procesoare virtuale, poate sa difere la PC-ul tau (de ex. 4 nuclee cu hyperthreading fac 8), iar in loc de 5206 poate fi de la 5200 la 5209, care o merge.