| Ramo586913 a întrebat:

Buna!:* Am si eu o intrebare. Cum as putea sa am acces la un hard disk mai vechi pe care il am conectat langa cel care functioneaza? As vrea sa salvez niste poze si documente de pe cel vechi. Ma poate ajuta cineva?happy Funda:*

4 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

În spate ai un lăcaş cu 8 pini, în partea dreaptă, imediat lângă alimentare. Acolo ai un plastic pe care îl poţi pune pe câte doi pini odată. Îl conectezi ca în imaginea de mai jos şi dai start şi restart până îl vede computerul... În mod normal ţie îţi trebuie metoda "Slave", pentru că "Master" e hardul pe care-l ai acum. Deci, a doua variantă, fără plastic... Aici ai o imagine să-ţi dai seama: http://www.datadoctor.biz/......age11.html

| Blade82 a răspuns:

Daca e conectat si nu il vezi in My computer trebuie sa il pui pa Slave si sa il conectezi pe alta fisa decat cel activ. Iti va aparea ca o noua partitie.

| Ramo586913 explică (pentru Blade82):

Hardul este conectat ca Slave insa nu il gasesc in My computer cu toate ca la Device Manager aparestraight face Ce as pute sa fac? cum sa am acces la ceea ce e pe el?
Multumesc!

| Blade82 a răspuns (pentru Ramo586913):

Sigur mai are ceva pe el? Sa nu cumva sa fie neformatat si atunci nu are cum sa il vada. Poti face altceva, cu Hirens Boot CD sa intri din bios si sa verifici daca mai are informatie pe el.