| buchar3st a întrebat:

am si eu o intrebare legata de camerele de supraveghere IP.

Vreau sa montez o camera IP WANSCAM direct pe cablul de internet, fara router. Camera suporta protocol PPpoE.Camera va emite dupa reconectare in continuare, sau trebuie sa o setez din nou?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Dacă vei seta în aceasta la conexiune pe „always conected" ea nu se va deconecta de la rețea deci nu, deși recomand un server de DNS dedicat asta pentru a stabilii o conexiune permanentă a sistemului de supraveghere și chiar dacă internetul pică intranetul rămâne adică conexiunile camerelor cu serverul de DNS legat în circuit închis va fi permanent stabilită, cu posibiliate de acces a acestora prin server via internet.Succes

| buchar3st explică (pentru DeyCj):

Mersi de info. Am sa incerc printr-un DNS pana la urma. Ramane sa vad totusi daca pot si inregistra de la distanta, desi m-as mira sa aiba camera functia asta...

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Va emite, dar probabil va avea alt IP. Și nu prea știu cum o s-o mai accesezi după aceea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face treaba asta doar daca ai un DVR care stie PPOE, ceea ce ma indoiesc pentru ca sunt scumpe si oricum nu ar avea sens sa cumperi unul pentru o camera. De asemenea e posibil sa ai problema cu deconectare-reconectare...

Tot router-ul ramane cea mai buna solutie in cazul tau.

| buchar3st explică:

Dupa inca o zi de gandire, m-am decis ca mai am nevoie de inca o camera, deci va trebui sa includ si un router in problema... Deci, problema acum suna cam asa: setarea conexiunii la router, iar apoi conectate la router cele 2 camere prin wierless. Dupa mine, in situatia asta nu cred ca as mai avea probleme cu emiterea dupa o posibila reconectare a routerului la retea ...corect?

| DeyCj a răspuns (pentru buchar3st):

Dacă setezi router-ul să fie Always conected nu conect on demend(adică conectare la cerere), totul va funcționa, cu mențiune ca să acorzi o atenție sporită securitații rețele Wireless, și recomand sa achiziționezi un router de calitate, cum sunt cele ce la Cisco sau Linksys nu pleznitori de muște făcute pe vapor.
Succes