| anonim_4396 a întrebat:

Buna am si eu o problema cu laptopul l-am restartat odata si de atunci se deschide si imi apare windows error recovery imi cere sa aleg intre launch startuup recovery sau start windows normally aleg launch si imi da system recovery options iar apoi iarasi sa aleg ceva cuuse recovery tools sau restore your computer using system that you created earlier dar cu nici una nu se deschide am incercat si start windows normally si se restrteaza adica imi apare un ecran elbastru cu ceva scris si se restarteaza, am incercat si cu safe mode si cu toate si tot asa, se restarteaza am bagat un cd cu windows si nu-mi apare nimic nu mi-l citeste sau nu stiu, va rog ajutati-ma dau funda ffffoarte urgent! DECI NU SE DESCHIDE cu nico optiune, nici launch startup recovery nici cu normally! imi da o eroare, iar cu safemode-ul imi da o eroare pe fond albastru si se restarteaza

PS:am un acer aspire 7520g cu windows 7! mersi

Răspuns Câştigător
| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut. Trebuie sa intri in Bios si sa alegi ca primary boot device - DVD-ul. Apoi trebuie sa-ti faci o reinstalare de sistem pentru ca ai un fisier corupt sau lipsa necesar sistemului. Dupa ce iti citeste discul cu Windows poti alege si Recovery, e ceva de genul Repair Start-up Problem. va dura ceva pana isi face testele si scanarile dar la mine a functionat. Bafta

| EnglandGB a răspuns (pentru CorontzGurGurul):

Ok deci mersi in primul rand dar eu nu stiu cum naiba sa intru in bios ce trebuie sa fac pentru ca eu apas f2 cand e logoul Acer si imi apare phoenixbios setup nu stiuh ce iar acolo am incercat toate modalitatiile si nu stiu de ce nu merge nimic imi arata info main security boot si exit dar la boot am incercat si nu pot nimic daca asta e adevaratul bios daca nu atunci te rog sa-mi zici pas cu pas ce trebuie sa fac! mss mult de ajutor! am si ceva poze daca ma poti ajuta!big grin

5 răspunsuri:
| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut, cand intri in Bios, dai pe sageata -> pana pe meniul Boot (http://www.cuug.ab.ca/branderr/mepis/Phoenix2.jpg), selectezi dvd-rw si apesi pe + pentru a se muta mai sus. Apoi la meniul exit, save and exit. Se restarteaza si introduci discul de win7. Dupa ce booteaza de pe el, alegi Repair Your Computer si apoi Startup Repair. Daca nici asta nu rezolva problema, poti incera System Restore si vezi daca sistemul si-a facut vreun Restore Point dintr-o data anterioara cand nu aveai aceasta problema. Bafta

| EnglandGB a răspuns (pentru CorontzGurGurul):

Okk la mine nu e asa nu opot sa selectez nimic din bios dar nu stiiu ce am facut ceva cu repair si mi s-a deschis laptopu acum vine intrebare pot sa-mi instalez si un windows 8 pe lamga asta? mersi

| CorontzGurGurul a răspuns:

Salut, da, poti instala si windows 8, dar pe alta partitie, si la fiecare pornire trebuie sa alegi care sa porneasca. Bafta

| EnglandGB a răspuns (pentru CorontzGurGurul):

Deci iti multumesc fff mult ca ai rabdare si chiar esti interesat sa ma ajuti! ok deci windowsu 7 e in c: acum ar trebui sa pun windowsu 8 in d: sau alta? si trebuie sa il instalez cand se dechide laptopu sau pot sa si intru in my coputer si sa il rulez de acolo? mersi