| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu pc-ul. tot imi apare BlueScreen. nu stiu din ce cauza ar putea fi. componentele sunt de 2 ani. nu cred ca sunt stricate. am instalat windows 7 si tot la fel imi face. am instalat iar windows xp si iar. ce sa fac?
ajutati-ma va rog. am tradus ce scria acolo

[ O problema a fost detectata... Windows-ul a fost închis pentru a proteja computer-ul.
Eroare de pagina in zona Nonpaged.
Daca aceasta eroare a aparut pentru prima data restartati computer-ul.
Daca aseasta eroare apare din nou, urmati acesti pasi:
-Asigurati-va ca orice Hardware sau Software nou,este instalat corect. In cazul in care aceasta este o instalare noua, intrebati hardware-ul sau producatorul software-ului pentru orice actualizari ale Windows-ului dumneavoastra, de care ati putea avea nevoie.
-Daca problema continua, dezactivati sau scoateti orice componente hardware sau software noi, instalate. Dezactivati din BIOS optiunile de memorie, cum ar fi Caching sau Shadowing. Daca aveti nevoie pentru a utiliza Safe Mode pentru a elimina sau dezactiva componente, reporniti computer-ul, apasati tasta F8 pentru a selecta Advanced Startup Options, iar apoi selectati Safe Mode.

Informatii Tehnice:
*** STOP: 0x00000050 (0xE3E51764, 0x00000000, 0x00000000, 0x00000001)

Contactati administratorul de sistem sau grupul de suport tehnic pentru asistenta suplimentara.

MA SCUZATI PENTRU EVENTUALELE GRESELI DE SCRIERE. M-AM GRABIT!?

ce sa fac? ajutati-ma ca imi trebuie calculatorul pentru o prezentare video la o conferinta.\

folosesc antivirus MICROSOFT. dar nu cred ca are vreo importanta.

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Eroarea ta(STOP: 0x00000050, PAGE FAULT IN NON-PAGED AREA) are cauze multiple. Mai exact un program/driver incearca sa acceseze o adresa care nu exista sau la care nu are voie.
Prima cauza ar fi driverii. Instaleaza windows(si nu instala niciun driver. Poti instala firefox sau alt browser, yahoo, flash. Dar NU antivirusi, hamachi, tunngle, tuneup si alte dracii care folosesc driveri) - vezi daca mai ai parte de eroare. Daca trec 3 ore incepe sa instalezi cate un driver si apoi iar asteapta.
Ar fi recomandat sa cauti ultimii driveri pe site-ul producatorului, nu sa-i instalezi tot pe aceeia de pe cd-ul de la placa de baza. E posibil sa fi rezolvat problema asta daca au aparut versiuni noi.
O idee buna ar fi sa instalezi minimul necesar(driver video, sunet si ce stii ca iti mai trebuie si folosesti neaparat, fara chipset, usb3.0 si alte dracii care pot fi incluse).
Daca tot ai parte de erori, descarca AIDA64 si ruleaza un "system stability test" in care o sa bifezi toate chestiile. Fii atent la temperaturi, daca se aproprie vreuna de 90-100 grade e posibil sa iti dea eroarea respectiva din cauza supraincalzirii. In cazul asta trebuie curatat de praf sau schimbata pasta de la procesor, cooler mai puternic, etc.
Daca tot ai parte de erori, incearca sa testezi memoria ram cu memtest86(gasesti instructiuni pe site-ul lor cum se foloseste).
Alta idee ar fi sa rulezi chkdsk pe toate partitiile, sa vezi daca gaseste bad-uri pe hard-disk.

4 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

De cand a inceput sa apara eroarea asta?

| Eduarrdinno a răspuns (pentru CinevaNou):

Cam de 3 saptamani dar imi aparea o data la 10 zile dar acum apare la fiecare 3 ore sau mai putin

| CinevaNou a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Ai facut update la ceva pe atuncea?(driver video, etc.) sau sa folosesti un program care cica iti updateaza driverii?

| Eduarrdinno a răspuns (pentru CinevaNou):

Am instalat driverele de pe dvd-ul de la placa de baza. si nu mi-a facut niciodata. de o vreme vad ca imi face. nu am instalat nici un program din ala fantoma. am fost la un specialist si mi-a zis ca sursa are o defectiune si cand ii vine ei imi baga o tensiune de 8v in placa de baza in loc de 5, 5v. zice ca are un condensator general umflat. am demontat-o si nu are nici un condensator umflat. ca mi-a zis el unde sa ma uit. daca mai stii ceva sa imi spui. mersi mult

| CinevaNou a răspuns (pentru Eduarrdinno):

Eroarea ta(STOP: 0x00000050, PAGE FAULT IN NON-PAGED AREA) are cauze multiple. Mai exact un program/driver incearca sa acceseze o adresa care nu exista sau la care nu are voie.
Prima cauza ar fi driverii. Instaleaza windows(si nu instala niciun driver. Poti instala firefox sau alt browser, yahoo, flash. Dar NU antivirusi, hamachi, tunngle, tuneup si alte dracii care folosesc driveri) - vezi daca mai ai parte de eroare. Daca trec 3 ore incepe sa instalezi cate un driver si apoi iar asteapta.
Ar fi recomandat sa cauti ultimii driveri pe site-ul producatorului, nu sa-i instalezi tot pe aceeia de pe cd-ul de la placa de baza. E posibil sa fi rezolvat problema asta daca au aparut versiuni noi.
O idee buna ar fi sa instalezi minimul necesar(driver video, sunet si ce stii ca iti mai trebuie si folosesti neaparat, fara chipset, usb3.0 si alte dracii care pot fi incluse).
Daca tot ai parte de erori, descarca AIDA64 si ruleaza un "system stability test" in care o sa bifezi toate chestiile. Fii atent la temperaturi, daca se aproprie vreuna de 90-100 grade e posibil sa iti dea eroarea respectiva din cauza supraincalzirii. In cazul asta trebuie curatat de praf sau schimbata pasta de la procesor, cooler mai puternic, etc.
Daca tot ai parte de erori, incearca sa testezi memoria ram cu memtest86(gasesti instructiuni pe site-ul lor cum se foloseste).
Alta idee ar fi sa rulezi chkdsk pe toate partitiile, sa vezi daca gaseste bad-uri pe hard-disk.