| CezaraEM a întrebat:

Buna!
Am si eu o problema!
Eu folosesc Wndows XP la calculator pentru ca asa a fost inainte si nu l-am mai schimbat (dureaza enorm sa incarc totul)! Problema e ca daca folosesc Twitter-ul, nu merg videoclipurile sad doar cele foarte scurte de circa 5-10 secunde!
Si nici Google Chrome nu il mai pot actualiza pentru ca numai este compatibil cu XP si Vista!
Ce sa fac?! Exista alt tip de internet care inca functioneaza cu XP? Si sa mearga si videourile de la twitter?
Help!

9 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Nu prea ai ce face. De ce chrome si alte companii de software ar suporta Xp daca nici macar Microsoft nu il mai suporta?

Cu toate ca nu iti place, la un moment va trebui sa instalezi un sistem de operare modern ( Win7 / 8 / 10 / Linux ).

| CezaraEM explică (pentru PainTech):

Faza naspa e ca la sistemele noi de operare 7, 8, 10 cer foarte multe update-uri! Am pe laptop windows 10 si mereu cere update-uri, cred ca mi-a umplut memoria deja sad de la atatea actualizari! De asta prefer XP-ul!

| AlexDarius3 a răspuns (pentru CezaraEM):

Pur si simplu opreste update-urile. Eu am oprit update-urile tot din cauza asta.

| PainTech a răspuns (pentru CezaraEM):

Ai dreptate, dar multe actualizari sunt patch-uri de securitate.
Au fost cazuri in care sisteme centralizate importante ( cu utilizari in medicina ) au cazut doar pentru ca administratorii au refuzat sa faca o actualizare.

Pentru mine sunt o problema atat de mare ( personal ). Poate gasesti o metoda eficienta de a le opri (daca asta doresti ).

Mult noroc!

| flixbuster a răspuns:

Pentru ca nu zici ce configuratie are PC-ul:
- daca ai o configuratie care duce Windows 7/8/10, treci pe unul din ele;
- daca ai o configuratie care nu duce Windows 7/8/10, incearca Lubuntu 18.04 (performanta maxima) sau Xubuntu 18.04 (performanta foarte buna, raport performanta/setari default maxim).

| Doja a răspuns:

Problema e la browser. Poti incerca Firefox si Brave. Daca nu merg nici astea, atunci va trebui sa treci la alt sistem de operare. Recomand windows 8.1

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu prea mai suporta nici o campanie Windows XP si Vista, cam cat ar dura la tine sa se instaleze un Windows putin mai nou? Probabil ai niste componente slabe, un SSD/Hard disk slab, un net slab.

| imibatpisica a răspuns:

Mai baga un carbune

| raresbotea a răspuns:

Windows XP este destul de vechi, asa ca ti-as recomanda sa instalezi windows 10 sau sa iti cumperi un nou calculator.
Dar daca nu doresti, incearca Pale Moon, este dedicat pentru calculatoare vechi.

Dar sincer, eu iti recomand sa schimbi windowsul, fiindca Windows XP nu mai are suport din aprilie 2014, asa ca nu mai sunt actualizari, ceea ce inseamna ca unitatea poate sa fie vulnerabila.

Bonus, Chrome numai poate fi actualizazt din cauza ca numai poate fi folosit pe XP din cauza vechimii.