| Anonymus314 a întrebat:

Buna!

Am:

smartphone cu android 2.2.2 Froyo

Wifi usb

conexiune prin cablu la internet

Vreau sa folosesc usb-ul wifi pe post de router, adica sa ma folosesc de conexiunea prin cablu ca sa dau internet usb-ului si apoi sa fac o retea wifi.

Intrebare:

Se poate? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Daca stii ca usb-ul wifi poate fi folosit pe post de router(accepta conexiuni din exterior), si daca iti apare conexiunea usb-ului si conexiunea prin cablu in "Network Connections", nu ai decat sa activezi "Internet Connection Sharing" pe conexiunea prin cablu(daca ai win7 alegi ca usb-ul sa primeasca netul, xp nu te mai pune sa specifici). Sau selectezi ambele conexiuni si alegi "Bridge Connections"(nu merge pentru toate tipurile de conexiuni). Dar cu internet connection sharing sigur o sa mearga, daca usb-ul wifi te lasa.

| monstrulet a răspuns (pentru monstrulet):

E posibil sa nu iti vada automat ip-urile. Asa ca daca nu merge, incearca sa le setezi manual. Intri pe conexiunea usb, dai properties la ipv4 si setezi ip:192.168.1.99 sub.net mask:255.255.255.0 (restul le lasi necompletate)
Apoi din telefon, trebuie sa setezi default gateway:192.168.1.99 si dns server:192.168.1.99(nu stiu exact ce nume au setarile astea in telefon, oricum trebuie sa fie asemanatoare). Daca iti cere ip, pui 192.168.1.95, iar sub.net:255.255.255.0
Uite aici un exemplu, cam cum ar trebui sa arate setarile pe pc: http://i.imgur.com/HzvDY.jpg
Vezi ca e posibil ca la tine sa fie invers conexiunile(cea usb si cea cu net)

| Anonymus314 explică (pentru monstrulet):

Am renuntat la idee, dar mersi oricum pentru efort.