| julie1323 a întrebat:

am sters din pc un fisier cu poze, si acum s-a sters si din cosul de gunoi. aveti vreo idee cum pot recupera acel fisier? dau funda! multumesc

Răspuns Câştigător
| Adryan17 a răspuns:

Da. Descarca programul TuneUp Utilities. Acest program are o optiune care iti scaneaza toate fisierele care le-ai sters si le poti recupera. Daca nu te descurci lasa un mesaj, o sa te ajut.

| julie1323 explică (pentru Adryan17):

Sincer....nu ma descurc, cum ma poti ajuta? mersi

| Adryan17 a răspuns (pentru julie1323):

Descarci programul de aici:
http://www.tune-up.com/download/
Dupa ce l-ai instalat, pe desktop o sa-i creeze 2 iconite. Tu sa intri in iconita galbena pe care scrie TuneUp Utilities 2014.
Dupa ce ai intrat, selectezi sectiunea "FIX PROBLEMS", apoi intri in "RESTORE DELETED FILES". Acolo iti va cere cateva detalii cum ar fi extensia fisierelor pe care vrei sa ti le gaseasca. Poti sa nu scrii nimic acolo si sa dai start scan. Dupa ce termina de scanat, o sa-ti apara o lista cu toate fisierele pe care le-ai sters.
Dupa ce gasesti pozele, dai click dreapta pe cate una si "RESTORE TO". Selectezi locatia unde vrei sa-ti salvezi pozele si gata. Lasi mesaj daca te-ai descurcat.

| DamarisEstera a răspuns (pentru Adryan17):

Nu ma descurc

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă nu ai mai scris date pe locul unde ai şters fişierul, datele se pot recupera.Recomand să foloseşti o soluţie externă cum ar fi o distribuţie linux ce are preinstla Testdisk butată în mod live, sau ca alternativă încearcă recuva.succes

| al3xander a răspuns:

Poti folosi diverse programe de recuperare (asta daca fisier-ul nu a fost suprascris), unul gratis este recuva http://www.piriform.com/recuva si unul comercial foarte bun, recomand handy recovery http://www.handyrecovery.com/
fisierele cand le stergi ele sunt sterse doar logic insa fizic raman pe HDD pana cand o parte sau total sunt suprascrise. de exemplu daca ai sters fisierele din C unde in fiecare secunda calculatorul sufera modificari sansele sunt cam slabe sa le mai poti recupera insa daca le-ai sters de pe o cheite USB fara sa mai copiezi/modifici nimic de pe ea sansele sunt foarte mari.

| cookie01 a răspuns:

Exista o gramada de programe de recuperat fisiere (chiar si free).

Descarca unul dintre ele si poti recupera tot ce ai sters vreodata din cosul de gunoi

| vlady434 a răspuns:

Salut! Regret sa-ti spun, dar nu mai ai cum sa le recuperezi. Doar din Recycle Bin(cosul de gunoi), se mai pot recupera. Daca le-ai sters si de acolo, s-au dus.

| joker50 a răspuns:

Pai daca l-ai sters si din cosul de gunoi nu mai ai cum sa le recuperezi caci au fost efectiv sterse.Dar mai exista o sansa. Daca le-ai facut cu telefonul incearca sa le cauti in telefon si daca l-ai facut cu o camera foto vezi la un specialist in ceva aparate foto, it ceva.

| Silviu_Suchianu_1983 a răspuns:

Buna! si eu am patit cam acelasi lucru ca si tine.eu mi-am instalat un program care cauta datele sterse deoarece chiar daca sunt sterse din cos ele(datele pozele...)raman in pc.Sincer sa fiu nu mai stiu cum se numea daca vrei cauti pe net ceva de genul "program gasire fisier"nu stiu.