| stfbaaa a întrebat:

Buna!
Am televizor Delton si am Digi..receiver+ telecomanda de la ei toate cele..Telecomanda de la TV nu o mai am de mult timp, asa ca am umblat asa direct de la butoane mereu.
Problema este ca m-am mutat, si am luat si Tv-ul...in locuinta respectiva aveam cablu asa ca l-am bagat acolo si intre timp am luat si o telecomanda pentru Tv.
M-am reintors, din nou la digi, si acum tv-ul nu recunoaste programele. face comenzi din telecomanda luata acum, dar din telecomanda de la receiver nu face..nu mai face legatura cu Digi, chiar nu stiu..Cum as putea sa programez, ca sa prind iar canalele care le aveam?
Funda happy

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Pi sunt două lucruri diferite : Pentru receiver ai nevoie de funcţia AV de la televizor ( practic funcţionează în acest caz pe post de monitor ), iar pentru cablul de la bloc ai nevoie de tv şi tunerul intern al acestuia pentru a recepţiona programele.
Dacă receiverul funcţionează, antena este montată corect, e de preferat semnalul de la satelit. În caz că ai probleme cu acesta dă pe tv un auto search din meniul de la tv şi ai rezolvat. Sper că nu ai montat cablu de la bloc la receiver iar antena de la Digi la mufa de antenă de la tv...

| stfbaaa explică (pentru Arthur):

Nu, nu am montat cablul de la bloc la receiver..acum oricum cablul nu mai are nicio importanta..nu mai folosesc..Si am dat autosearch, dar nu se intampla nimic. Oricum mersihappy

| Arthur a răspuns (pentru stfbaaa):

Păi atunci nu ai semnal nici pe cablu. Foloseşte o antenă de cameră de probă sau un simplu fir de circa un metru dacă şti unde vine pus la mufa de antenă tv. Asta pentru probă, trebuie să intre câteva posturi tv în funcţie de localitatea de în care te afli.
Antena de la Digi cine a montat-o?

| stfbaaa explică (pentru Arthur):

Antena e montata de ei..acum mult timp..nu e probl.eu cred ca trebuie setat din telecomanda asta noua universala ca sa mearga din nou.Ca din cate am inteles, cand tv-ul a fost mutat pe cablu, cineva l-a setat ca sa mearga.

| Arthur a răspuns (pentru stfbaaa):

Ţi-am explicat că nu are legătură receiverul cu telecomanda televizorului.
Ce apare pe ecran când porneşti receiverul?
Amintesc că receiverul trebuie cuplat prin mufa euroscart.

| stfbaaa explică (pentru Arthur):

Pana la urma din telecomanda a fost toata treababig grin..Mersi pentru ajutor oricumhappy