| Buffy08 a întrebat:

Am un aparat nikonS3100 la care, de curand, s.a blocat obiectivul. Am vrut sa fac o poza, dar am renuntat si am inchis aparatul. Cand am vrut sa in pornesc iar, am observat ca obiectivul este blocat si nu porneste aparatul. Dupa ceva timp a inceput sa lumineze ecranul, spunandu.mi ca bateria este descarcata. A stat deschis in tot acest timp, desi beculetul nu era aprins? L.am analizat putin si am observat ca obiectivul nu s.a inchis complet. Am cautat pe net situatii asemanatoare, si am vazut ca au mai fost si altii in cazul meu, iar multi spuneau ca ar putea fi prins un fir de par in obiectiv sau praf acumulat. Am citit manualul, si am inteles ca ar trebui sa il duc la service. Am aparatul de aproape un an, iar garantia fiind de doi ani, inca este valabila. Acum nu stiu, voi ati intampinat situatia asta? Ce ati facut? Ce problema a avut? Specific ca nu pot incarca bateria nici la calculator. Cand incerc sa il incarc, nu se intampla nimic.

1 răspuns:
| Q69 a răspuns:

Tipurile de aparate de genul acesta cu obiectivul care iasa din el telescopic are destule probleme
nu a fost lovit cand era deschis?
sau sa lasi sa se sprijine pe obiectiv?
chiar daca are praf.fire de par sau nisip sigura rezolvare poate fi dus la reparat
acolo poti intampina vesnica problema care este la garantie: ne pare rau nu este din vina noastra
si in cazul acesta trebuie platita reparatia
am avut si eu acum 6 ani un Canon ixus 50 cam acelasi princiupiu de mecanism si forma
iar reparatie era destul de scumpa...asa ca am luat alta camera compacta superzoom la un pret acceptabil si rezistenta