| ElenaAndreea12345 a întrebat:

Am un aparat Sony DSC WX350. Vreau sa fac poze cu fundal estompat si nu reușesc. Aparatul are aceasta setare, dar nu îmi iese. Iar când fac poze noaptea vede foarte rău. La ce setări trebuie sa umblu?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Poze cu fundal estompat ies atunci cand fotografierea se face aproape de obiect, iar fundalul e mai departat de obiect, asa incat sa nu fie focalizat.

Deci, daca distanta dintre obiectul principal si aparat e mai mica, iar distanta dintre aparat si fundal e mare, focalizarea se va face pe obiectul principal, iar fundalul mai indepartat va iesi mai tulburat.

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Noaptea pozele ies rau din cauza aparatului cu senzor mic, cu sensibilitate mica si zgomot mare cand se ridica sensibilitatea. Poze mai bune noaptea ar iesi cu aparatul fixat pe trepied, fara obiecte in miscare in imagine, timp de expunere mai mare - cateva secunde, sensibilitate mica 80, 100, 200.

Numai aparatele cu senzor mare si sensibilitate buna fac poze mai bune in lumina scazuta (DSLR, Mirrorless).