| AlexandraDaria2015 a întrebat:

Am un aragaz BEKO pe gaz cu 3 trepte de temperatura. Problema e ca nu știu cum corespund gradele, pentru ca la 2 deja e flacara mare. Știe cineva câte grade ar fi la fiecare treapta? Aragazul este acesta https://m.emag.ro/......DP5MZ7BBM/ Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

In manual nu scrie nimic? Ar trebui sa aiba termostat. Am si eu unul similar, numai ca al meu are la cuptor butonul in dreapta si e marcat de la 1 la 7, iar temperaturile pe care le atinge in fiecare treapta sunt trecute in manual. Trebuie sa scrie ceva legat de temperaturi la tine, daca are termostat. Chiar mi se pare stupid. Pare un model mai nou ca al meu, aproape identic ca si design, dar sa ii scoata termostatul de la cuptor mi se pare de-a dreptul stupid. >> Am citit in manual - s-au timpit astia, sa mor eu - https://www.beko.ro/support/manual/list/product/FSGT62110DXO - vezi la pagina 20. Iti dau niste valori orientative, nimic clar privind temperaturile. In principiu, ei zic ca mai tot se coace cu prima treapta de temperatura...

| AlexandraDaria2015 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da asa e cu prima treapta, în manual cam toate se coc la treapta 1, voi cauta un termometru pentru cuptor deși nu mi se pare în regula la prețul ăsta măcar gradele sa fie găsite în manual...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexandraDaria2015):

Au vrut sa il simplifice dar au comis-o big time. Ce e de-a dreptul imbecil e ca al meu e mai vechi si nu e nici cu mult mai ieftin. Uite, fix asta il am eu - https://www.emag.ro/......cg51110dx/ (bine, e posibil sa fie poza usor eronata sau al meu sa fie GX, in principiu e la fel). O idee mai ieftin, si la butonul de cuptor ai nspe trepte clare, si are si termostat. Problema e ca daca nu are termostat, chiar si pe 2, odata ce il inchizi temperatura va tot creste. La al meu daca il dau la 1-2, baga flaca maxima vreo 5 minute pana ajunge la temperatura nominala, apoi abia mai pilpiie ca sa mentina temperatura aia.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cu 20 de lei iti cumperi un termometru pentru cuptor.