| Angel977 a întrebat:

Am un Canon 500d dar as vrea sa imi iau si un 40d, mi se pare mai bun decat 500d in primul rand pentru ca are al doilea ecran pentru setari, ceea ce pentru mine conteaza mult si in al doilea rand pentru ca are mai multe butoane, fiind mult mai usor si mai rapid sa schimb setarile, nu mai trebuie sa intru in meniu de fiecare data cand vreau sa schimb WB sau iso etc.Si cred ca e si mai rezistent decat un entry level.Ce parere aveti? Care e mai bun? Cat de relevanta e diferenta de 5 mpx dintre ele? Credeti ca merita sa iau un 40d? Vreau sa il folosesc in special la fotografia de portret.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stii fotografia, atunci e bun oricare dintre ele.
Pe vrenuri trebuia sa lucrezi cu diafragma, timpul de expunere si distanta /focalizare, iar cei care AU STIUT meserie au facut portrete (si alte fotografii) excelente, chiar si in alb-negru.

Parerea mea este sa inveti prima data cu un aparat simplu, pentru incepatori, iar dupa cateva mii de poze facute iti vei da singur seama ce mai ai nevoie.

Un curs de initiere in fotografiere este recomandat pentru a sti folosi chiar si cel mai simplu aparat DSLR.

| DaniGaming a răspuns:

Ia-ti Canon 40d ca e mult mai bun a aprobat de tatal meu fotograf profesionalwinking