| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Acer care nu se mai aprinde. Lucram ceva in word si deodata s-a blocat si scria ca sa ii dau restart. I-am dat restart, se incarca logo-ul laptopului, imi apare un mesaj ceva legat de hard si sa ii dau F1 ( asta aparea si inainte, de vreo 5 ani de cand am windows-ul asta tot apare) si ramane asa, un ecran negru si nu face nimic. Ce poate avea? Pentru mine sunt importante datele de pe el, se mai pot recupera?

16 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Ti s-a dus hardul. Du-te cu hardul la un service unde sa iti poata recupera acel 60% care mai poate fi recuperat. Sau faci rost de adaptor si legi hardul la alt calculator laptop prin usb sa vezi daca mai poti lua ceva de pe respectivul. Asa am patit la PCul vechi si era hdd-ul mort.

| K0sti a răspuns:

Hard defect! Daca ai nevoie de date, iti faci backup don'soara...
Nu stai pana iti crapa hardul! Hardul acum il ai, maine nu-l mai ai!

| Rommeo a răspuns:

Incearca metoda de aici. Daca urmaresti pasii cu atenti o sa reusesti ca nu e greu. Sau pune un prieten mai priceput sa faca metoda din tutorial.
http://romicaprihor.blogspot.ro/......care.html.

| K0sti a răspuns (pentru Rommeo):

Potoleste-te cu copiatul...

| Rommeo a răspuns (pentru K0sti):

Argumenteaza si de ce ai ajuns la concluzia asta.

| K0sti a răspuns (pentru Rommeo):

Pai uite de ce: http://www.epasystems.ro/windows-recuperarea-datelor/

Nu te pisa contra vantului ca te uzi...

| Rommeo a răspuns (pentru K0sti):

Pai asta am spus si eu in tutorial. Eu i-am sugerat sa incerce acea varianta in caz ca HDD mai este cat de cat utilizabil. Deci tu nu ai venit cu un alt argument concret.

| K0sti a răspuns (pentru Rommeo):

Esti bazauc? Nu-mi mai copia articolele, ca sa-ti traduc mai exact, ca vad ca nu pricepi!

| Rommeo a răspuns (pentru K0sti):

Hai pe bune

| EmanuelEmy7 a răspuns:

Du-l urgent la service si nu te apuca singura de reparat!

| anonim_4396 explică (pentru EmanuelEmy7):

Si in care univers paralel s-ar putea apuca ea de reparat un hard, Bula?

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru anonim_4396):

In ala al tau, eu doar i-am spus ce sa faca!winking

| yooras a răspuns:

Încearcă să intrii în safe mode, dacă nu formatează laptopul fără să ștergi datele de pe partiția cu fișierele tale.

| littleladybug a răspuns (pentru yooras):

Nu ma pricep prea bine la calculatoare big grin cum se intra in acel safe mode si ce inseamna asta?

| EmanuelEmy7 a răspuns (pentru littleladybug):

Fa ce ti-am spus, ca o sa rezolvi!

| Blindu_Bianca_1996 a răspuns:

Da, dar trebuie sa schimib window-ul sau poate ai un virus! Schimbatil urgent daca nu nu se mai poate repara!