| onlychengs a întrebat:

Am un laptop ASUS care a fost dus acum o luna la reparat pentru ca mi se inchidea singur cu toate ca aveam baterie. Cand l-am primit inapoi am inceput sa mi se blocheze deodata ecranul, nu mai vedeam cursorul si nu puteam sa deschid/inchid niciun program. L-am dus inapoi, domnul de la Altex mi-a pus din nou windows-ul si pana acum 1 zi nu mi s-a mai blocat. Stiti ce as putea sa fac in privinta asta? Efectiv mi se blocheaza deodata cand vizionez ceva.
Mentionez ca imediat dupa ce am primit a doua oara laptop-ul de la reparat mi-au disparut toate programele din pc si a trebuit sa il resetez ca sa isi revina.
Intrebarea mea este: stiti cumva de ce se blocheaza si ce as putea sa ii fac sa rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Bazat pe ceea ce-mi dai conside ca-i asta http://bit.ly/2CfYXWU cu N4200 gasit si la eMAG http://bit.ly/2rCwYur cu aceleasi specificatii.
Hai sa-ti spun ideea: In primul rand, acel procesor, orice ti-ar zice oricine e "slabut" pentru o idee de laptop. Chiar daca "indeplineste" specificatiile minime ale windows-ului pentru instalare/rulare, pentru un Windows 10 nu are nicio utilitate. O sa-ti mearga greu. (depinde de build, alti factori etc.). Nu mai pun la socoteala ca hdd-ul are 5400 rpm si nu 7200, si ramii sunt DDR3, o frecventa micuta fata de un DDR4; mai ales ca placa video e integrata si iti utilizeaza ramul, ceea ce lasa si cu mai putini rami. Pe scurt, laptopul este slabut ca idee (fara suparare, tratez chestia obiectiv. Fiecare are un anumit buget, posibilitati etc.) El vine de obicei cu Endless OS, nu stiu cum sau de unde ai luat Windows pentru el (daca l-ai luat de pe site-ul oficial Microsoft, e si logic sa-ti mearga asa de greu, mai ales daca nu are driverele instalate, si nu e optimizat calumea). Si mai ales e "normal" sa se "blocheze ecranul" adica sa-ti iasa din unele aplicatii sa-ti arate ca nu ai licenta (nu sa iasa de tot si alte chestii). Presupunand ca laptopul e slabut, si cel mai probabil nu e el vinovat (am avut multe laptopuri de genul si toate mergeau greu) poti face urmatoarele: Gasesti pe cineva sa-ti puna un Windows 10 lite (stripped down de toate prostiile ce ingreuneaza sistemul de operare, telemetrie etc). Vorba ta, o sa fie ceva gen 100ron sau pe-acolo, cu licenta, fara etc. Apoi daca iti merge mai greut (dar trebuie sa mearga mult mai usor daca cine iti face chestia asta stie ce face, instaleaza "corect" si drivere si tot), maxim ii dai mai mult ram pe placa video si-l ajuti un pic cu 4gb de ram si un ssd. Crede-ma, cu un ssd, windows lite si 8 gb de ram, iti duce 4k lejer pe Youtube (cu cateva framedrops). Pentru oricine nu crede asta, "banii jos" si se rezolva. Daca esti din apropierea Ploiesti-ului, te ajut, imi lasi mesaj. Daca nu, cauta pe cineva care chiar se pricepe, nu pe "oricine descarca un windows si instaleaza urmand un tutorial, sperand ca te va ajuta sau doar ca-ti va lua bani).

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Poate e cazul in care nu ai driverele instalate si sistemul de operare ok, nu ar trebui ca "domnul de la Altex" sa iti instaleze sistemul de operare, maxim iti da reset daca l-ai luat cu un sistem de operare preinstalat. Poate fi si o eroare cauzate de laptop, posibil hdd-ul posibil orice alta componenta. Incearca si hdd sentynel sa vezi cat de ok e hdd-ul. Cum a spus NLS, procesorul il verifici la temperatura cu CoreTemp, poti instala si GPU temp pentru placa video in caz de ai senzori si iti detecteaza, dar cel mai probabil se poate sa fie o nefuncitonalitate buna a sistemului de operare (in cazul in care nu ai bad-uri pe hdd sau virusi sau chestii de genul). Ori poate e el prea slabut pentru ce se intampla inauntru. Da-ne mai multe detalii gen specificatii, model etc.

| onlychengs explică (pentru CM7YRE):

Prima data cand l-am primit de la reparat mi s-a recomandat sa reinstalez windows-ul.
Nu aveam cum sa il instalez singura asa ca l-am folosit asa cum era, cu windows-ul "vechi", daca pot sa spun asa...
Apoi a inceput sa mi se blocheze ecranul deodata si l-am dus inapoi pentru ca nu facea asa inainte sa il duc.
Cand l-am dus a doua oara la Altex omul care trebuia sa imi ia laptop-ul sa il trimita la service a zis ca faptul ca mi se blocheaza ecranul ar putea sa fie de la windows, dar nu e nimic sigur si ar trebui sa il instalez iar, si daca nu merge in continuare sa il trimit in service.
Dar unde as fi iesit daca plateam 100 de lei sa imi instaleze windows-ul, laptop-ul tot nu mergea, il duceam in service si dupa iar trebuia sa platesc 100 de lei pentru windows? Dadeam 100 de lei in plus degeaba...
Si a fost de acord sa mi-l instaleze el ca in caz de nu merge sa nu platesc degeaba. Sper ca ai inteles, dupa cum se vede nu prea ma pricep la dat explicatii...
Laptop-ul e ASUS A541NA-GO182

| onlychengs explică (pentru CM7YRE):

Pai anul trecut cand l-am cumparat imi instalase windows-ul si toate alea un verisor care se pricepe la chestii de astea, nu stiu de unde a facut rost de windows dar oricum e plecat acum si nu pot sa-i trimit laptop-ul si nici el sa vina sa imi reinstaleze chestiile astea cum trebuie. Dar iti multumesc pentru sfaturi happy

| CM7YRE a răspuns (pentru onlychengs):

Cu placere. O zi frumoasa!

| CM7YRE a răspuns (pentru onlychengs):

Bazat pe ceea ce-mi dai conside ca-i asta http://bit.ly/2CfYXWU cu N4200 gasit si la eMAG http://bit.ly/2rCwYur cu aceleasi specificatii.
Hai sa-ti spun ideea: In primul rand, acel procesor, orice ti-ar zice oricine e "slabut" pentru o idee de laptop. Chiar daca "indeplineste" specificatiile minime ale windows-ului pentru instalare/rulare, pentru un Windows 10 nu are nicio utilitate. O sa-ti mearga greu. (depinde de build, alti factori etc.). Nu mai pun la socoteala ca hdd-ul are 5400 rpm si nu 7200, si ramii sunt DDR3, o frecventa micuta fata de un DDR4; mai ales ca placa video e integrata si iti utilizeaza ramul, ceea ce lasa si cu mai putini rami. Pe scurt, laptopul este slabut ca idee (fara suparare, tratez chestia obiectiv. Fiecare are un anumit buget, posibilitati etc.) El vine de obicei cu Endless OS, nu stiu cum sau de unde ai luat Windows pentru el (daca l-ai luat de pe site-ul oficial Microsoft, e si logic sa-ti mearga asa de greu, mai ales daca nu are driverele instalate, si nu e optimizat calumea). Si mai ales e "normal" sa se "blocheze ecranul" adica sa-ti iasa din unele aplicatii sa-ti arate ca nu ai licenta (nu sa iasa de tot si alte chestii). Presupunand ca laptopul e slabut, si cel mai probabil nu e el vinovat (am avut multe laptopuri de genul si toate mergeau greu) poti face urmatoarele: Gasesti pe cineva sa-ti puna un Windows 10 lite (stripped down de toate prostiile ce ingreuneaza sistemul de operare, telemetrie etc). Vorba ta, o sa fie ceva gen 100ron sau pe-acolo, cu licenta, fara etc. Apoi daca iti merge mai greut (dar trebuie sa mearga mult mai usor daca cine iti face chestia asta stie ce face, instaleaza "corect" si drivere si tot), maxim ii dai mai mult ram pe placa video si-l ajuti un pic cu 4gb de ram si un ssd. Crede-ma, cu un ssd, windows lite si 8 gb de ram, iti duce 4k lejer pe Youtube (cu cateva framedrops). Pentru oricine nu crede asta, "banii jos" si se rezolva. Daca esti din apropierea Ploiesti-ului, te ajut, imi lasi mesaj. Daca nu, cauta pe cineva care chiar se pricepe, nu pe "oricine descarca un windows si instaleaza urmand un tutorial, sperand ca te va ajuta sau doar ca-ti va lua bani).

| NLS a răspuns:

Specifica componentele, folosind

HWinfo64 (poti descarca varianta din mijloc, Portable; astfel nu va fi nevoie sa il instalezi in Pc, intri in el direct )

https://www.hwinfo.com/download/

sau

Speccy (la fel aici, alege varianta Portable)

https://www.ccleaner.com/speccy/builds

Pentru inceput, verifica temperatura procesorului si a chip-ului/placii video.

In primul caz cu
CoreTemp
https://www.alcpu.com/CoreTemp/php/download.php?id=3

,iar pentru placa video cu HWinfo64 sau

GPU-Z
https://www.techpowerup.com/gpuz/

"Mentionez ca imediat dupa ce am primit a doua oara laptop-ul de la reparat mi-au disparut toate programele din pc si a trebuit sa il resetez ca sa isi revina. "

Au disparut de pe ecran, sau din Control Panel - Programs and Features?

| onlychengs explică (pentru NLS):

Nu merge sa instalez nici HWinfo64 nici Speccy...
Am corretemp si imi apare: Tj. Max: 105 grade, Corre #0 -> #3: 39 sau 37 de grade.
Mi-au disparut de pe ecran toate, nici poza nu aveam, aveam doar task bar si nu puteam sa deschid butonul de start.

| onlychengs explică (pentru NLS):

O sa mai incerc sa descarc HWinfo64 dar se descarca foarte greu, iar internetul meu nu e prea bun

| NLS a răspuns (pentru onlychengs):

Temperatura e in parametrii normali.
Bateria e detasabila?
Daca da, scoate-o si vezi cum se prezinta alimentat de la retea.

Instaleaza Avast Free sau alt antivirus, si da un Full Scan.

Prima oara cand l-ai dus la reparat, a fost la un service oarecare? sau la acelasi domn de la Altex? care trebuia sa ti-l fi trimis in service.

"Mi-au disparut de pe ecran toate, nici poza nu aveam, aveam doar task bar si nu puteam sa deschid butonul de start."

Punand cap la cap, daca Windowsul a fost reinstalat de catre "domnul" de la Altex,
as zice ca e un scurt undeva.

Ai varsat ceva pe el?
Am avut de-a face cu ceva asemanator in familie, doar ca "paratul" era un PC, iar vinovata era tastatura.
Facea scurt, PC-ul imi arata ce inseamna Iadul pe pamant: oprit, restart, freeze, uneori scria singur (asta avea legatura cu tastatura, daca la tine alta componenta provoaca scurtul,, desigur ca n-o sa vezi fenomene paranormale cand pornesti un editor de text, sau dai click intr-un camp de introdus text.)

Si al naibii, bluescreen nu dadea, sau vreun mesaj de eroare, ca sa pot cauta...

Daca asta e cauza si la tine, nu poti afla singura, va trebui sa il duci intr-un service - unul cu oameni cmpetenti.
Sau inregistrezi momente cheie cand face cum ai povestit, si le arati celor de la Altex.