| DanY2017 a întrebat:

Am un laptop cumpărat la mâna a-doua la care nu se aprinde display-ul. L-am conectat la HDMI și nu merge. Când îl pornesc Windowsul se aude cum se pornește. Aaa... și am doua leduri pe tastatura, unul pe caps lock și unul pe f12, caps lock-ul luminează in felul următor < ledul se aprinde de 4 ori cu o pauza de o secunda și apoi face o pauza de 3 secunde și repeta aceiași acțiune > ( •-•-•-•---•-•-•-• )[Punctul reprezintă ledul când se aprinde iar liniuța reprezintă o secunda de pauza ] Ledul de la f12 nu face nici o acțiune și rămâne pe aceiași culoare mereu. Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut!
Presupun ca ai un laptop HP, acestea au obiceiul sa aprinda LED-uri cand ceva nu functioneaza bine.

In cazul de fata 4 semnale inseamna Controller Graphic nefunctional. La un astfel de laptop controlerul grafic e integrat pe placa de baza, deci e posibil sa fie complet defect.
Poti incerca sa pui memoria in alt slot, dar ma indoiesc ca o sa mearga.

Ai putea sa mergi cu el la service. Sper sa ai noroc si sa nu dai peste un "specialist" care iti ia 20 de lei ca sa iti spuna ca "e stricat".

Mult noroc!

| DanY2017 explică (pentru PainTech):

Mersi! O sa încerc.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Portul conectat la placa video.Cel mai ok e sa mergi la un service sa il verifice.