| Elevenn1111 a întrebat:

Am un laptop de abia luat si are bateria detasabila. "Problema" e ca nu stiu cum sa fac : sa il țin la încărcat tot timpul, sa ii dau bateria jos, sa il încarc mereu când ajunge pe la 20-30%... nu stiu.
P.S Am mai avut un laptop cu baterie nedetasabila si după 2 ani s-a stricat bateria si nu mai puteam sa il folosesc. La inceput il incarcam doar când era nevoie dar după un timp bateria nu mai ținea nici 10 minute si il tineam tot timpul la încărcat si s-a stricat. Si nu vreau sa se întâmple si cu cel nou asa. Ce sfaturi îmi dati?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Daca folosesti mult laptopul conectat la retea e bine sa scoti bateria. Asa vei avea parte de ea mai mult timp. Orice baterie are un numar maxim de cicluri de incarcare si descarcare, dupa care devine inutila si trebuie inlocuita cu una noua.
O incarci pana la 100% apoi o depozitezi intr-un loc uscat si ferit de razele soarelui.
La un interval de 3-4 saptamani o reincarci. Daca e Li-ion poate fi lasata 2-3 luni fara sa o incarci.
Apropo ce laptop ai? Zici ca e nou. Sunt curios pentru ca vreau sa-mi cumpar si eu unul nou. Sunt adeptul bateriilor detasabile. Am fost prin magazine si nu prea am vazut laptopuri cu baterii detasabile.
Succes.
happy

| Elevenn1111 explică (pentru gabicoo):

Laptopul este Asus

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca stai mult pe laptop, e recomandat sa-l folosesti conectat direct la priza, fara baterie.
E o masura de protectie si pentru baterie.
O detasezi de dispozitiv, dar fara a fi descarcata (sa aiba macar 80% energie).
Atunci cand bateria sta in repaus mai mult timp, se recomanda ca la momentul depozitarii sa fie incarcata cel putin 50%.

| Elevenn1111 explică (pentru dannyel86):

Eu ma uit de obicei la seriale pe laptop... Si daca scot bateria unde sa o țin? Contează asta?

| dannyel86 a răspuns (pentru Elevenn1111):

"Odată înlăturată bateria, o puteţi depozita într-un loc uscat şi ferit de razele soarelui, la o temperatură ce nu depăşeşte 25°C."
http://www.go4it.ro/......i-7897265/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păstrează-o în laptop.
De ce?
Căderile de tensiune pot provoca bad-uri HDD-ului, implicit sistemului de operare, componentelor de pe placa de bază.
Tu alegi ce este mai important: bateria sau componentele.