| Generalgrevious a întrebat:

Buna. Am un laptop HP cu 4 GB Ram si asa vrea sa mai adaug inca o placuta de 8 GB Ram si in total as avea 12 GB Ram instalati in laptop si aici intervine intrebarea daca instalez placuta noua de Ram in laptop trebuie sa reinstalez windows-ul?

Sa imi raspunda cei care se pricep la calculator si laptop.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sistemul de operare e pe memoria de lunga durata,asa se numeste hard disk,memoria de scurta durata adică memoria ram ea doar deschide programe, jocuri, nu poti pune cv permanent pe ea, la fiecare închidere se șterge memoria ram, ai grija mare la frecvența, poti cumpara ram care sa fie bun fizic dar sa nu fie compatibil, cauta cu aida ce model și și care r compatibil.

| UserRo10 a răspuns:

Nu trebuie reinstalat, dar tine cont sa ai aceeasi frecventa

Răspuns utilizator avertizat
| toaderstefan a răspuns:

Nu trebuie sa reinstelezi windows-ul... windowsul se reinstaleaza doar daca schimbi ssd-ul sau hard disk-ul

Răspuns utilizator avertizat