| Daly1996142 a întrebat:

Bună, am un laptop msi-gf63, Am o problemă cand stau cu mufa de la încărcat in el nu se stinge dar daca o scot dupa 10-20 de minute se restartează, din ce cauză?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Presupun urmatoarele:
Bagat in priza si pornit, merge.
Scos din priza si pornit, merge.
Bagat in priza, pornit, merge, apoi daca scot mufa, in 10, 20 min isi da restart si merge din nou.
Probabil e vorba de setari legate de putere "power settings". Laptopul pornit conectat la priza are putere sa mearga la maxim, apoi cand ramane pe baterie, ori nu-i mai ajunge curentul si se reporneste, de data asta cu economisire de energie, ori dupa un timp e setat sa treaca pe un consum mai redus de energie si nu o poate face dacat daca se reporneste. Pare a fi ceva legat de setarile de putere si de baterie. Trebuie vazut nivelul bateriei inainte de restart, trebuie vazute setarile de putere si se poate incerca modificarea setarilor daca bateria e buna.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Face asa din clipa cand l-ai luat, sau de un timp doar?

Spui ca atunci cand e conectat, totul e ok,
si se restarteaza doar atunci cand il folosesti pe baterie.

Pentru a elimina niste necunoscute, scoate bateria daca e detasabila, si vezi daca se mai reporneste.

La Power Settings ai umblat?

| AlexMh a răspuns:

Presupun ca vrei se restarteaza, dar eu banuiesc ca se stinge, de restartat cand scoti mufa nu am auzit. Daca intr-adevar asta e cazul posibil sa faca un scurt in momentul in care bagi/scoti mufa. Daca se stinge, acumulatorul e problema, nu mai tine, practic fie ca il tii cu acumulatorul in el, fie ca il scoti e acelasi lucru.

Daca porneste cand apesi pe butonul de pornire, si faci asta dupa ce s-a stins, si nu ai incarcatorul bagat, inseamna ca a intrat in modul de Sleep sau Hibernare, ceea ce este normal. E un mod facut sa iti salveze acumulatorul, iar 10-20 de minute e putin, ai acumulatorul pe duca.

| CentyLox a răspuns:

Cumpara alta baterie, schimba setarile din power options sa nu iti mai intre in hibernare/sleep singur, am patit si eu la un HP