| bugnug80 a întrebat:

Buna,am un laptop Samsung RV520 cu procesor Intel B940.Ma intereseaza sa il schimb cu un i5 2520M.
Am vazut cum se misca acelasi laptop dar cu un i 3 2310M, iar comparativ cu al meu e diferenta maricica.
As pune acel i5 deoarece il am am de pe alt laptop care a fost dezmembrat si functiona foarte bine acel i5.
Din ce stiu procesorul nu este lipit.
Oare este posibil?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Procesoarele Pentium-B940, i3-2310M si i5-2520M sunt toate din familia Sandy Bridge (a 2-a iteratie de arhitectura Intel Core) asa ca teoretic poti pune un i5-2520M in locul unui Pentium B940.

Pentru modelul tau de laptop Samsung RV520 am gasit acest filmulet cu desfacerea (pentru curatare ventilator): https://www.youtube.com/watch?v=jqvee8C2rTs

La minutul 5:45 se vede clar procesorul (in extrema drepta pe mijloc - sub el jos este RAM). Prinderea procesorului pare sa fie pe socket (deci nu lipit) adica se poate scoate si inlocui.

Singura problema pe care ai putea-o avea ar fi ca BIOS-ul sa nu recunoasca procesorul si sa nu porneasca laptop-ul din aceasta cauza.

Sfat: cauta pe suport la Samsung pentru RV520 cea mai nou versiune de BIOS si daca ai o versiune mai veche fa-i flash de BIOS inainte sa-l desfaci.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar unde lipit cpu? daca nu e placa de baza ca sunt curios

| bugnug80 explică:

Ma refer ca stiu ca nu este lipit pe placa de baza ca cele din seria U

| RAY a răspuns (pentru bugnug80):

Dar unde poate fi lipit un cpu? ai vazut tu vreodata un cpu care nu era lipit de placa de baza?

| bugnug80 explică (pentru RAY):

Bai nene
Zic ca iasa din soclu si merge schimbat.
Ce pnm.
Asa greu de cap esti?

| RAY a răspuns (pentru bugnug80):

Omule nu ma jigni, ce laptop ai vazut tu ca sa nu fie lipit de placa de baza? nu exista asa ceva, nu ma jigni daca nu ai habar de cea intrebi

| RAY a răspuns (pentru bugnug80):

Greseala mea eu am inteles gpu

| bugnug80 explică (pentru RAY):

Aaa, oklaughing

| RAY a răspuns (pentru bugnug80):

Poti adauga si un ssd, se va vedea diferenta

| bugnug80 explică (pentru RAY):

Am in plan si un upgrade de genul, dar saracul moare cand ii dau un full hd pe Youtube din 70 % nu coboara.

| bugnug80 explică (pentru flixbuster):

Multumesc de raspuns, am deja ultimul update la bios. Zilele acestea urmeaza sa ma apuc de acest proiect. Daca nu porneste cu noul procesor, il voi putea pune pe cel vechi si tot va porni, nu?
Multumesc din nou de raspuns!

| flixbuster a răspuns (pentru bugnug80):

Da, daca nu porneste cu noul procesor il pui pe cel vechi la loc.

Daca nu merge, ramai doar cu timpul piedut - ca ai deja procesorul nou si nu mai pierzi si banii daca l-ai fi cumparat.

Insa daca merge, satisfactia va fi maxima big grin

| bugnug80 explică (pentru flixbuster):

Nu am mai putut astepta si m-am apucat de transplant.A reusit fara nici o problema.Acum parca e alt laptop.laughing