| 07062001 a întrebat:

Am un laptop Sony vaio, model PCG-7A1M,vreau sa-i schimb windows-ul.Bag DVD-ul cu windows-ul, dau repornire, dar nu se intampla nimic.Ce buton trebuie sa apas sa-mi ia DVD-ul?
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Se poate instala de pe stick de memorie USB, de pe card de memorie bagat in cititor de card pe USB, tot asa pus din bios sa fie primul in ordinea de butare, pe stickl sau cardul de memorie, windows-ul se poate scrie cu http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Intri in BIOS si alegi unitatea optica, ca prima optiune de boot. apoi tastezi F10 si dai enter.
ar trebui sa iti functioneze

| 07062001 explică (pentru gelu1970):

Am dat enter pe unitatea optica, dar nu se intampla nimic...

| gelu1970 a răspuns (pentru 07062001):

Nu dai enter pe unitatea optica. intri in bios. te pui pe ceea ce scrie ca fiind prima optiune de boot. dai enter si apoi in fereastra ce se deschide cu +si - alegi dvd. apoi dai pe f10 ca sa aplici schimbul facut.

| 07062001 explică (pentru gelu1970):

Problema e ca nu imi intra in nimic, ca sa aleg dvd.

| halogen001 a răspuns:

Daca e bine setat in bios sa porneasca intai de pe DVD si totusi nu porneste, se poate intampla ca DVD-ul sa nu fie butabil - caz in care trebuie verificat pe alt calculator daca porneste de pe el si daca nu e bun, DVD-ul trebuie refacut.

| 07062001 explică (pentru halogen001):

Mai exista si alt mod de a instala un windows?

| 07062001 explică (pentru halogen001):

Am incercat si dupa alt calculator, si pe acela merge...

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Se descarca YUMI-2.0.1.8.exe si se ruleaza pe alt calculator, se introduce stick-ul de memorie sau cardul cu cititor de memorie (de 4GB sau mai mult daca e windows 7 sau 8 ca sa incapa windows-ul). Se ruleaza YUMI, la Step 1 se alege stick-ul sau cardul, la Step 2 se alege din lista windows Vista/7/8 installer pentru windows 7 sau 8, Windows XP Installer pentru XP, apoi cu Browse se alege fisierul iso al windows-ului apoi se apasa Create.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Se pot gasi pe youtube indicatii pentru yumi multiboot.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Pentru a alege in bios stick-ul sau cardul de memorie, se introduce intai stick-ul in laptop, se porneste laptop-ul apoi se intra in bios si trebuie sa apara in meniul de bootare.
Mai poate fi ceva de genul "Press the F11 key (or maybe F8 key) several times during boot to get the Advanced Boot Menu" - depinde de bios pentru a putea alege de pe ce sa porneasca laptopul.

| halogen001 a răspuns (pentru 07062001):

Se poate instala de pe stick de memorie USB, de pe card de memorie bagat in cititor de card pe USB, tot asa pus din bios sa fie primul in ordinea de butare, pe stickl sau cardul de memorie, windows-ul se poate scrie cu http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/