| Ion_Dragos_1990 a întrebat:

Buna am un leptop HP cpmpaq 6310b iar cand e bagat la incarcat incarcarea se decupleaza si se cupleaza singura in mod repetat, si de multe ori nu reuseste sa se incarce.Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| miTzuliK93 a răspuns:

2 cauze:

1. Mufa incarcatorului ori un fir al secventei acestuia poate sa fie nelalocul lui si uite-asa incarca cu stopuri. Solutie? Achizitionarea unui alt incarcator.

2. Mufa in care intra in laptop. Daca face joc, trebuie desfacut laptopul si vazut direct ce e in neregula acolo. Asta se poate rezolva la un service.

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pai ar putea fi mai multe:
1- incarcator defect(contact intern imperfect)cazatura
2-cablu/mufa intrerupte(uzura)
3-mufa laptop(lipituri fortate) cel mai des intalnite.

Ar mai putea fi si softul de incarcare dar asta foarte rar.

Pentru cele prezentate mai sus ai nevoie de cava cunostinte de electronica/electricitate si un multimeter/instrument de masura si control.

| K0sti a răspuns:

Incarcatorul pica in sarcina (simptom clasic de sursa in comutatie), acumulatorul, sau partea de incarcare a acumulatorului! Asa ca ai 3 optiuni la alegere!