| Kasya a întrebat:

Buna!
Am un monitor Asus cu doua porturi, vga si hdmi. Unitatea pe care vreau sa o cumpar nu are si port vga.
Banuiesc ca daca îl conctez prin portul hdmi calitatea o sa fie mai buna. Acum am monitorul conectat prin portul vga pentru ca unitatea cea veche nu are hdmi. Oricum nu se mai deschide. M-am uitat si am gasit doua sisteme it care-mi plac. Sunt scumpe dar bune.

Prima optiune:
Desktop Gaming HP OMEN GT11-0032nq, AMD Ryzen 5 3600 pana la 4. 2GHz, 16GB, 1TB + SSD 256GB, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, Free DOS.

A doua optiune:
Desktop Gaming HP OMEN GT11-0010nq, Intel Core i5-10400F pana la 4. 3GHz, 8GB, 1TB + SSD 256GB, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, Free DOS.

Diferente mari între ele nu prea sunt.Si da, sunt pentru gaming dar n-are nimic. Îmi place sa ma mai joc si sa am o grafica buna fara sa se blocheze.
Chiar daca a doua varianta nu are 16gb ram mai pot adauga. Dar si placa video e mai buna si are GDDR6.
Mi-o doresc pe prima.

Nu vreau sa-mi fac pc pe piese.

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Https://cpu.userbenchmark.com/......4079vs4040
https://gpu.userbenchmark.com/......4038vs4039
Procesoare egale, placi grafice la fel de egale, din primul scoti mult mai multe cu 8GB in plus si placa grafica mai noua... acum pretul sa nu fie un impediment pentru tine.
Daca pretul difera enorm, nu mai este rezonabil sa-l iei pe primul.

| Kasya explică (pentru LPCTSTR):

Este ok pretul, difera doar cu 200 de lei.

| NLS a răspuns:

Nu o sa-mi iau in viitoarele 100 de vieti PC gata asamblat, nici nu o sa incerc sa te conving sa iti faci pe piese (fiecare cu piticii săi ), dar de curiozitate, care e scorul pentru ele?

Ca idee, primul e mai echilibrat, in jocuri placa video conteaza mai mult.

| Kasya explică (pentru NLS):

Stiu. De aceea trebuie sa alegem o unitate cu placa video dedicata, are memorie proprie. Oricum eu nu o folosesc doar pentru internet, Youtube, filme, Microsoft. Ma mai si joc uneori, editez etc. Sunt pasionata de fotografie, pictura si desen.
Eu zic ca e o alegere buna, ma ajuta.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Doar 200 ron pentru diferentele acelea? (RAM dublu, placa video sensibil mai puternica si mai de viitor, si un procesor cu ~3% mai puternic (deci nesemnificativ), dar mai rece? )
Ia-l pe primul, chiar merita.
Nu mai trebuie sa adaugi nici memorie, (decat daca ai de gand sa te apuci serios de editare video in 2K sau 4K).

| Kasya explică (pentru NLS):

Sunt la reduceri. Fara aceste reduceri prima este mai scumpa cu 800 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul e bun. I-al si nu te uita la pret. Asta este viata trece

| Kasya explică (pentru anonim_4396):

De data asta mi-am propus sa-mi cumpar un pc mai performant. O sa fie primul si ultimul. Ca doar nu cumpar în fiecare zi asa ceva. Oricum lucrez, am strans niste bani. Voiam sa-i folosesc pentru altceva dar e ok. Alte datorii n-am. Se pun la loc banii în 3 luni. Si nici nu fac cheltuieli aiurea. Dar eu zic ca merita macar o data în viata sa nu ma mai complic. Adica sa cumpar iar ceva mai slab si sa am probleme. M-am învatat minte.

| Skarr a răspuns:

In primul procesorul e mai bun si placa video mai buna. Clar primul. Al doilea are si 8 gb ram. Pe langa asta al doilea are placa video de 4gb vram si e putin daca o sa te joci jocuri si nici nu o sa tina asa mult in timp. Primul are placa de 8 gb vram.
Deci nici nu stiu de ce te mai gandesti care sa il iei. Sa il iei pe al doilea e ca si cum ti ai da teapa singur.

| Kasya explică (pentru Skarr):

Ma gandeam ca pot sa-i adaug eu înca 8 gb ram pentru ca mai are înca 4 sloturi libere. Din pacate au mai ramas doar doua si trebuie sa fac rezervare.De aceea am zis ca poate e ok sa-l iau pe al doilea. Nu ma joc cine stie ce jocuri. Am instalat cateva pe unitatea veche care are doar placa video integrata si a fost ok. Mai avea si 4gb ram.