| DiadenSantum a întrebat:

Am un pc nou de prin decembrie 2012 cu urmatoarele componente:

Procesor AMD athlon quad core de 2.8 GHZ

ram de 4 GB

Placa video de 1 gb, 32 biti, Nvidia Gforce 210

Placa de baza de la ASRock

De vreo 2 luni ma tot confrunt cu BSOD cauzat de ntoskrnl.exe. Momentan folosesc un Windows 7 Ultimate de 64 de biti.Am instalat si reinstalat nenumarate Windowsuri precum XP, Vista 32 si 64, Windows 7 32 si 64.Am facut update la BIOS,am dat PC-ul la verificat (nu au gasit nici o problema hardware),overclock la CPU mi s-a sugerat sa nu fac,am dezinstalat Nvidia HD audio driver(majoritatea de pe forumuri au rezolvat problema in acest fel), dar totul a fost in zadar.Nu am rezolvat nimic,si ultima solutie a fost sa intreb eu insami pe forumuri. Daca v-ati mai confruntat cu aceasta problema,sau aveti sa-mi dati niste sfaturi referitoare la problema care o am de ceva timp, va rog sa imi rapsundeti.Multumesc anticipat.O zi buna.

PS:Am uitat sa precizez cand primesc acest BlueScreen. Am zile bune cand nu primesc deloc, iar altele cand nu pot nici macar vizualiza un videoclip ca in 5 minute apare. De obicei in gaming ma confrunt cu aceasta problema. Poate fi flashplayerul de vina?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

De ce "ntoskrnl.exe"? apare in blue screenul respectiv?

Nu stiu cat pot sa fiu de ajutor. Ultima oara cand am avut BlueScreen, am rezolvat-o jongland Ramii. Am scos fiecare placuta RAM in parte, pana mi-am dat seama ca o placuta cauza problema (dupa un an nu am mai avut un singur BSOD si folosesc aceleasi Windows). Dar asta a fost anecdotic. Eu primeam BSOD-ul mult mai frecvent. Daca vrei sa te joci si tu cu RAMii poti sa incerci, dar nu ma injura daca se termina urat.

In privinta flashplayerului, nu, nu poate fi flashplayerul. Cel putin nu vad cum poate fi flashplayerul cand primesti BSOD aleatoriu. Si n-am auzit de BSOD cauzat de un amarat de codec.

Eu de regula rezolvam problemele legat de PC cautand pe forumuri. E foarte putin probabil sa dai de cineva aici care sa-ti fie de ajutor. Daca mai ai garantie, duo inapoi si zi-le care e baiul. Sau suna inainte si vorbeste cu ei la telefon.

http://www.pchelpforum.com/......er.133167/

http://www.techsupportforum.com/forums/f299/ntoskrnl-exe-bsod-689004.html

http://www.techsupportforum.com/......79380.html

http://www.sevenforums.com/bsod-help-support/23643-ntoskrnl-exe-bsod.html

google it.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Eu cred ca cel mai bine il duci la reparatie. ca oricum il ai in garantie
Dar e pacat sa il strici daca tot e asa nou pc.
Bafta

| GhostForest a răspuns:

Cred ca e HardDiskul/ramul(incearca sa imprumuti de la un prieten HDD-ul /RAM-ul lui sa vezi daca merge, daca inca iti mai da bluescreen).Dai o scanare cu un program ca cel de la Seagate(nu mai tin minte exact numele).

| Twiff a răspuns:

In general BSOD sunt generate din mai multe motive : Hardware defect, drivere cu probleme, spatiu insuficient, soft-uri care nu functioneaza corect sau nu sunt instalate corect, mallware (virusi, troieni) sau chiar jocurile pot problema (neinstalate corect). Daca problema e cu virusi incearca sa dai format la MBR si vezi daca problema mai persista.

| DiadenSantum explică:

Va multumesc tuturor de sfaturi. Cu ramii m-am jucat putin aseara, cat despre hardware defect, am precizat ca l-am tinut o saptamana in revizie acum o luna (de cand mi-au aparut bluescreenurile) au spus ca totul e ok(evident nu stiu cat de calumea au lucrat). Multumesc inca o data. Daca voi reusii sa rezolv problema, voi posta tot ce am facut pentru a fii de ajutor si celorlalti care intampina acelasi BSOD.