| RaZvYtHeMaFiA a întrebat:

Am un porc bolnav si nu mananca si nu se scoala, doar doarme. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| cei7pitici a răspuns:

Sa chemi repede un medic veterinar sa il vada el o sa stie sigur ce e de facut! Nu sta ca ar putea sa moara! Bafta multa

12 răspunsuri:
| LoOvE a răspuns:

Mai Bobo2012 te unde sti tu ca esti bolnav? Poate nu se simte bine, poate a manacat ceva ce nu i-a pripit DAR daca vrei sa fi suta la suta sigur ca este bolnav ar trebui sa urmezi sfaturile acestea:

1. Cu o voce ferma si o privire patrunzatoare intrebati porcul: "Porcule, ti-e rau?"

a. Daca porcul raspunde ca nu ii e rau, beti o tuiculita si a doua zi prezentati-va de urgenta la neurolog.
b. Daca porcul nu spune nimic si va priveste cu ochi mari si umezi, inseamna ca a facut ceva rau, deci ii este rau, va trebui sa-l eutanasiati.
c. Daca porcul spune "Guit", puteti trece la pasul urmator.

2. Verificati temperatura porcului folosind un termometru medical.

Daca porcul se ofera de bunavoie sa isi puna termometrul la subrat si apoi sa numere pana la 120, ajutati-l.

Daca porcul nu coopereaza inserati termometrul in fund (se afla amplasat la capatul opus, capatului pe care il foloseste la mancat):
a. porcul are temperatura, eutanasiati-l
b. porcul nu are temperatura, continuati la pasul urmator
c. porcului ii place, s-ar putea sa aveti o problema

3. Verificati ratul si gura porcului dumneavoastra pentru inflamatii, laceratii si alte semne de boala.

a. daca porcul dumneavoastra are nas umed, mustati si canini ascutiti, atunci el este de fapt un caine sau o pisica
b. daca porcul prezinta rat umed, respiratie murdara, dinti tociti si limba cu masline, continuati la pasul urmator
c. daca porcul prezinta rat rece si uscat, ochi inchisi sau bulbucati si nu are puls inseamna ca este mort. Beti o tuiculita si prezentati-va la doctor

4. Verificati daca porcul are pofta de mancare!

a. porcul mananca tot ce i se pune in fata dupa care ragaie si se tavaleste in noroi, continuati la pasul urmator
b. porcul face nazuri si refuza sa consume altceva decat apa plata si lamaie, porcul este tulburat, rupeti o shipca din gard si bateti-l pana mananca din nou
c. porcul isi mesteca coada de doua zile, porcul este bolnav, trebuie sa beti o tuiculita si sa-l eutanasiati

5. Mergeti cu porcul la veterinar pentru un control amanuntit!

a. Daca veterinarul spune ca porcul este in regula si il vaccineaza, duceti porcul acasa si beti impreuna o tuiculita
b. Daca veterinarul il vaccineaza dupa care spune ca trebuie sa-l eutanasieze, rupeti o sipca din gard si bateti-l pe veterinar pana va da banii inapoi
c. Daca veterinarul va spune ca porcul e insarcinat, beti o tuiculita cu el
d. Daca nu aveti porc cumparati-va unul si reveniti la pasul 1

Succes!

| Alin74 a răspuns (pentru LoOvE):

Dupa ce am citit asta am ras o ora rolling on the floor

| LoOvE a răspuns (pentru Alin74):

Asta si vroiam. big grin

E bine ca te-am distrat laughing

| whatevernvm a răspuns:

Sa-l tai.

| Alexiyaaaa a răspuns:

Poate intre timp a si murit...laughing
Mergi mai repede la un veterinar si cere-i ajutorul!

| William a răspuns:

Cred ca e mort, daca zici ca nu face nimic doar sta.

| MarYan00 a răspuns:

D-zeu sa-l ierte

| defapteunuexist a răspuns:

Cheama veterinarul laughing

| FataOreo a răspuns:

Pai asta e tot ce fac porcii... Mai ales dupa ce se casatoresc cu o femeie ca tinelaughing)

| corny04 a răspuns:

Buna happy
cel mai bine ar fi sa chemi un medic veterinar...e solutia cea mai buna... fara ca tu sa fii nevoit sa mergi "pe ghicit"

Sper sa se faca bine big grin

| Andiiiiiii a răspuns:

Uite si eu am un porcusor de Guineea am avut aceiasi problema cu el nu manca era puturos la mine in caz avea piciorul ruptstraight face nu iti doresc ca al tau sa il aiba m-am chinuit cu el un an si cevastraight face dar in rest asa e el o fi batran nu stiu du-te la un veterinar