| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am un procesor Intel core 2 quad Q6600 2 4Ghz
o placa de baza P5KPL/1600
si o sursa de 500W Thermaltake
vreau sa stiu daca as putea avea un overclock stabil la 2.7-2.8 Ghz.

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Ok, spor la overcklock; mie stcf2 imi pare prost optimizat pentru ce grafica are. batelfield 3 cere mult dar macar si ofera big grin

9 răspunsuri:
| Florin_4402 a răspuns:

Pai sursa are eficenta ceva o sursa buna te-ar ajuta ar trebui sa mearga la un 2.7-2.8 dar asata tine mult de sursa asa ca ai grija ce fac!

| DimLight a răspuns:

Ce placa video ai? ca daca nu ai macar un hd6770 sau ceva gtx de la nVidia ma indoiesc ca iti trebuie putere de proceare mai mare..pt ce?

| Gabitzu246 explică (pentru DimLight):

Placa video: Asus Geforce GTS 450 1 GB DDR5
cred ca este destul de bunicica zic eu
eu vreau sa imi mearga starcraft 2 de aia vreau sa imi fac OC la Procesor pentru ca jocul imi foloseste decat 2 nuclee ca daca imi folosea 4 numai imi faceam

| DimLight a răspuns (pentru Gabitzu246):

Intr-adevar chestia e ca placa aia e la limita sa iti mearga star craft bine. eu am procesor de dual core de 3 ghz si tot nu imi merge bine ca am o placa un pic mai proasta ca a ta, daca vrei sa joci star craft 2 cu grafica la ma ia-ti un gtx si ceva gen 6770 minim( de la ati) ..majoritatea jocurilor ar trebui sa mearga destul de bine pe dual-coruri de la 2, 4-2, 5 in sus. nu stiu ce sa zic eu pana acum nu mi-am facut overckloc decat la placa o perioada dar nu era o diferenta mare si acum o las default. dar zici ca nu iti merge de loc **** 2?

| Gabitzu246 explică (pentru DimLight):

Deci imi merge dar problema este ca atunci cand incep un joc de starcraft 2 imi incepe cu 150 de fps-uri si intr-o batalia mai mare cand am nevoie cel mai mult de procesor imi ajunge la 4-7 fps-uri si foloseste 1 nucleu si 1 merge la 4-5% restul 1-2%
de asta spuneam sa imi fac un OC ca sa las decat 2 nuclee din task manager

| DimLight a răspuns (pentru DimLight):

6770 daca e tot pe ddr5 de 1gb e cu putin peste placa ta deci in mare ar trebuie sa imi mearga bine si tie starcraft2... acum depinde si de rezolutia pe care o folosesti, daca ai ecran de 22inch si rez mare iti scade din performanta

| DimLight a răspuns (pentru Gabitzu246):

Am inteles, atunci spor la overcklock si ai grija la temperaturi laughing stiu ca si mie stcf2 imi incalzea serios placa si procesorul, mai ales ca jucam la rez mare happy

| DimLight a răspuns (pentru Gabitzu246):

Ok, spor la overcklock; mie stcf2 imi pare prost optimizat pentru ce grafica are. batelfield 3 cere mult dar macar si ofera big grin

| MihaiAlex86 a răspuns:

Ce cooler ai pe el, ala care vine cu procesorul (stock).

| Gabitzu246 explică (pentru MihaiAlex86):

Uuite aici cooleru:http://www.google.ro/......tp?/imgres

Mie in general cum il am acum la 2.63 Ghz imi merge cam la 42-45 de grade daca este si cald in incapere dar am dat placa jos si am pus un ventilator sa bata inspre el