| anonim_4396 a întrebat:

Am un router ASUS si nu pot sa ma conectez la el... Dupa ce bag parola imi arata ca se conecteaza dar nu apuca sa se conecteze si imi apare 'salvat, securizat'... I-am dat restart si acum nu mai are parola si tor nu merge... Cum pot rezolva problema?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Daca nu mai stiu ID si pass ale routerului pe care l-ai pus dai un reset.
De obicei butonul de Reset este langa antena:
http://li.ro/wcdu

2 Cand ai dat reset la router du-te pe pc si intra intr-un Browser (Chrome, Explorer, Torch, Mozila...).

3 Scrie 192.168... (Ip routerului) in bara.
Si datele lui sunt:
ID: admin
Pass: admin

Poate sa fie ori ID sa scrii ori amandoua.

4 Dupa aceea faci setarile la router si gata.

5 Raspunsul la intrebarea ta ( de mai jos) este sa cureti arhiva de navigare din cand in cand.
Router=System Log=General Log
Si dai Clear (Curatare).
Si stergi navigarile acelea si gata.

6 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Routerul tau e configurat corect?

| Minnie_Kitty_1999 a răspuns:

Nu ma pricep deloc la chestii de genu'... Cum adica "configurat corect"?

| Minnie_Kitty_1999 a răspuns:

Am uitat sa specific ca acum3 zile router-ul mergea perfect...si de 2zile ba se conecta dar mergea doar whatsapp-ul nu si youtube-ul, magazin play sau altceva legat de internet (nu, nu mergeau nici site-urile web); ba nu se conecta deloc nici pe tableta, nici pe telefon, nici pe tv... AJUTOR!

| K0sti a răspuns (pentru Minnie_Kitty_1999):

Ti-am dat un tutorial, ai facut ce scrie acolo?

| SuspendatInPark a răspuns:

Pai tu ce ai in casa ONT? CONVERTOR pe fibra? E foarte important ca sa setezi DHCP(dinamic ip) sau PPPOE.