| bombita a întrebat:

Am un router wireless pe care vreau sa-l folosesc pentru laptop. problema este ca pe calculator nu am placa wireless. pot sa fac ceva? vrau ca acel cablu de internet care vine din modem sa stea in pc, iar laptopul sa -l conectez wireless. mersi.

4 răspunsuri:
| educatie2021 a răspuns:

Sfatul lui bogz este mai ieftin si mai practic, si este exact ce ai tu nevoie.
De la magazin ceri cablu de internet pentru router (mufat la ambele capete)

| bogz a răspuns:

Se poate cablul de la internet vine in wireless, cumperi un alt cablu care sa intre in una din cele 4 mufe de la wireless si se conecteaza la calculator.

| vrelian a răspuns:

Frate daca ai deja un router wireless ce vrei sa mai cumperi? asta este dispozitivul ce iti trebuie si nimic altceva.routerul ala ce tu il ai daca este wireless si sigur este, pentru ca cele mai multe asa sint, atunci nu trebuie sa faci nimic.conecteazate cu laptpul si gata wireless bineinteles.acum daca tu vrei ca acel cablu care vine din modem sa stea la pc atunci nu vei mai putea sa conectezi routerul la modem deci la net.ori tu faci confuzie.sa ne lamurirm.scuze ca iti scriu pe aici rom, ane dar trebuie sa stii ce este ala un modem si ce este ala un router.MODEMUL este acel dispozitiv ce il primesti de la compania care iti da tie cablu sau netu bine? deci fara modem tu nu poti avea net.din acest modem pleaca un cablu si intra la tine in calculator si iti da netu.acest modem atit are doar un singur port de iesire sa dea net.in cazul in care vrei sa conectezi mai multe calculatoare la acest modem, atunci cumpri acest ROUTER.routerul ala ce face? ia semnalul de la modem prin cablu si il scoate pe mai multe porturi si cu cabluri tu conectezi atitea calc cite porturi are acel router.intelegi? pe linga asta acel router mai are si wireless, adica emite semnalul luat de la modem si in aer. sper sa intelegi ce este fiecare si ce face.acum ce cred eu este ca tu ai doar modem atit, pentru ca daca spui ca ai doar un cablu ce duce la desktop e clara.scriu mult dar o fac sa intelegi. unia mi-au zis ca scriu inutil.dar am vazut ca nu stii si o fac spre binele tau sa intelegi.si apoi tu iei ce vrei din acest roman ce eu il scriu aici.deci sa ai ce vrei tu va trebui sa cumperi un ROUTER WIRELESS.atentie router wireless, pentru ca sint si routere care au doar porturi si nu emit wireless. dupa ce il cumperi trebuie sa il instalezi sa il setezi mai bine zis.il setezi cu desktopul tau.setarea se poate face de pe un calc si o sa ai colo info in pachet.nu trebuie sa faci nimic cu laptopul sau cu oarice alt cal.sint doar setari care le faci acelui router.deci nu trebuie sa pui discul pentru fiecare calc in parte. dupa ce setezi o sa ai wireless si poti folosi laptopul asa cum vrei. daca nu te pricepi cheama pe cineva care stie sa te ajute.numai bine.

| cflorin11 a răspuns:

Du-te si cumpara un adaptor wireless