| nuryaki a întrebat:

Bună.
Am un Router Wireless Portabil, ONDA PN80T.
Sunt am internet de la Telekom.
Întrebarea mea este:
Este vreo metodă prin care acest router să primească semnalul wireless de la modemul meu şi să-l dea mai departe?

Am un vecin care nu are internet. Şi a avut acest router de la Vodafone, cu cartelă. Eu stau lângă el, primeşte net de la mine, dar semnalul este foarte slab.
Mă gândeam dacă acest router mobil ar primi semnalul, ar putea să-l distribuie în toată casa la ei.
Dau fundă pentru o explicaţie.

1 răspuns:
| laurentiu80 a răspuns:

Nu! In primul rand nu este un router propriu zis, este un modem care nu are functie de range extender sau acces point pentru amplificarea ariei de acoperire a retelei wireless.
Deci in principiu iti trebuie un range extender, care se configureaza f usor, doar prin simpla apasare a unui buton :
http://www.evomag.ro/......19968.html

De obicei echipamentele wi-fi de la Telekom sunt foarte slabe in semnal, am si eu un vecin la 3 m de mine, si prin 2 pereti de beton prin o linie-doua de la el.