| unnimic_5466 a întrebat:

Am un tel nokia 5310 Xpress music, care s-a blocat de cateva ore bune. Nu mai functioneaza tastatura, decat 2 butoane numarul 8 si 9 dar nici alea nu functioneaza cirect, de asemenea butonul de pornire si oprire functioneaza dar degeaba, i-am scis bateria si l-am pornit din nou, si tot nimic, pana si cartela (orange) am scos-o, cardul, etc, tot la fel. Mentionez ca a fost prin service inainte cu 1 sau 2 luni sa mi se termine garantia, acum sunt aproape sigur ca nu mai am garantie la el... Am cablu de date, pot face o reinstalare de soft sau ceva? are efect? sau pot sa il stric si mai rau? sa ard ceva in el sau ceva de genul?
Nu as vrea sa il duc la reparat ca stiti, costa...
Multumesc pentru raspuns, promit funda si voturi.

2 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Si eu am avut Nokia 5310, si l-am schimbat din acelasi motiv: tastele 7, 8, 9 si mergeau doar daca il apasam puternic in partea dreapta jos. Am fost cu el la niste baieti si mi-au spus ca nu se baga, pentru ca s-ar putea sa fie de vina folia de la tastatura, si e mai greu de raparat. Poti sa incerci sa-i reinstalezi softul, da' ai grija sa urmezi toate instructiunile. Cat se instaleaza softul, nu ai voie sa scoti cablul de date din el sau din PC (altfel risti sa il strici definitiv). Si eu mi-am facut update la soft si nu am avut nici o problema, din contra, mergea mai bine camera video. Bafta!

| Pepsy92 a răspuns:

Telefonul acesta din cate am inteles are probleme mari cu softul.o reinstalare de soft ar prinde bine, sau poti frumos sa mergi cu el la garantie. Iar garantia se extinde dupa ce o scoti din service sau o poti extinde tu prin plata. Oricum iti sugerez cand iti mai iei telefon nu iti mai lua NOKIA, ca au inceput sa isi bata joc, cunosc o multime de persoane care au telefoane Nokia, din astea performante si lau scapat pe jos si li sau spart ecranul, ba nu le merge softul. sper sa-ti fie de folos.