| Ioanagrrrr a întrebat:

Am un telefon Xiaomi redmi note 8. Deci chestia e asta că îl dețin de 2 luni și parcă observ că bateria nu tine atat de mult cum ținea înainte. Adică înainte observăm că un procent se descarcă in 6 minute.Am descărcat aplicația Accu Battery dar nu chiar înțeleg cu ce mă ajută ea. Puteți să-mi explicați va rog treabă ca nu înțeleg.Și care ar fi totuși cauză că se descarcă repede telefonul?

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Disable Bluetooth, luminozitatea cam la jumatate sau cit e minimul confortabil pentru tine, dezinstalat prostii pe care nu le folosesti si ruleaza in fundal, disable la notificari sonore si vibratii.

| anonimg a răspuns:

Eu am un Xiaomi Redmi Note 5 de doi ani.
1. La mine se descarcă repede de când l-am setat ca să-mi arate locația (în caz de pierdere sau furt). Este și normal acest lucru.
2. De asemenea, un telefon se descarcă repede atunci când are multe aplicații instalate în el, chiar și dacă aceste aplicații au fost setate ca să nu se conecteze singure la internet. (Dacă nu umblăm la setări, aplicațiile din telefon sunt făcute de programatori ca să-și facă update singure atunci când prin datele mobile sau wifi telefonul este conectat la internet.)
3. Orice aplicație la instalare îți cere ca să aibă acces la multe opțiuni ale telefonului (cameră, etc). Asta înseamnă că o aplicație va putea funcționa chiar și dacă pare inactivă.
Soluție.
Tot ce poți face este ca să butonezi telefonul până ajungi ca să restricționezi conectarea la internet a aplicațiilor atunci când acestea nu sunt pornite. Dar ai grijă că de exemplu nu vei mai putea primi mesaje pe WhatsApp sau Facebook, dacă restricționezi accesul automat la internet al acestor aplicații atunci când ele sunt închise.
Și dezinstaleaza aplicațiile care le folosești o dată la două luni, sau mai rar.

| anonimg a răspuns:

Cauza poate mai fi și de la calitatea acumulatorilor, chiar dacă ei sunt de capacitate mare.
De asemenea poate fi și de la semnal. Un semnal mai slab înseamnă întotdeauna un consum mai mare de curent de la baterie.

| Ioanagrrrr explică (pentru anonimg):

Parca mereu semnalul este bun, dar oricum mersi pentru răspuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Același tel îl am și eu și cam la 8 minute scade cate un procent, tot de 2 luni îl am și eu și stau toată ziua pe el. Aoropos la amanet o vrut să îmi dea 280 pe el mă bufnit râsul când am auzit

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Poate eu ceva i am făcut telefonului meu.Ori naiba știe ce i cu el

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Lai fi pus la încărcat într-un mod necorespunzător

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Și știi cum să repar treabă asta? Adică cum sa fac sa nu se mai descarce așa repede?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Să închizi aplicațiile pe care nu le folosești, jocurile totul și da luminozitatea mai mica, intra la opțiuni avansate și selectează sa se oprească wifi cândve inchis ecranul

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult❤️. Daca o sa mă ajute chestiile astea o să ți scriu în privat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Oricum nu e o tragedie daca scade odată la 6 minute laughing
Eu am cumpărat un S6 de pe olx și arata ca nou și la fiecare minut scădea cate un procent bine m-a dus mintea am scăpat repede de el happy
Când îl pui la încărcat nu îl mai utiliza până nu se incarca :* pop noapte buna.

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Am vrut de asemenea sa te întreb daca opțiunile avansate sant in setări la wifi? Eu nu găsesc acea setare de a opri wifiul când e închis ecranul

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Nu am reușit să găsesc opțiunea nu e Sf lumii dai luminozitatea cat mai mica
Probabil l-ai utilizat frecvent în timp ce era la încărcat de aici și problema

| Ioanagrrrr explică (pentru anonim_4396):

Ok,mersi mult?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Sa fi iubita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde în ce condiții l-ai tinut. Un telefon nu trebuie expus la temperaturi foarte ridicate (fierbinte) nici la temperaturi foarte joase (îngheț). Caută un tutorial unde îți arată cum să economisești bateria unui telefon cu Android sau a tipului de telefon pe care îl deți.

| MaryMaria333 a răspuns:

Asta am patit'o eu acum cativa ani cu tel al vechi. Intr'o zi, mi l'am lasat in priza mai mult decat o trebuit, si cand l'am scos am vazut surpriza cum se descarca repede. In timp problema o avansat, cu toate ca nu il mai tineam peste program in priza, doar il puneam des ca se termina repede. Am instalat tot soiul de aplicatii sa repare, dar is minciuni goale toate! O ajuns pana in halul in care sa se descarce la fiecare secunda, mi s'a si umflat bateria, pana o decedat de tot. Era musai sa imi iau alta. Ia'ti si tu, cu siguranta va merge mai ok.

| Ioanagrrrr explică (pentru MaryMaria333):

Dar e scumpă bateria?

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Cauta pe net de vezi. Eu mi-am comandat de acolo.

| Ioanagrrrr explică:

Odată am făcut o actualizare de sistem și paremise din acel moment începea să se descarce mai repede.Are vreo legătură asta sau nu? Poate să l mai actualizez?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ioanagrrrr):

Bineinteles ca da! Fa-i intotdeauna update-urile la zi! Se mai intampla treaba cu bateria dupa cate un update uneori, dar se si rezolva destul de repede...

| Ioanagrrrr explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersiii