| alexalovedd6029 a întrebat:

Bună,am vărsat niște lapte pe tastatura leptopului în timp ce era deschis,a mai mers apoi l-am închis. Spre seara am văzut ca nu era conectat încărcătorul iar când l-am aprins îmi apărea baterie descarcata,.De vreo două ore e la încărcat dar nu se deschide, să fie din cauza laptelui?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si de ce nu l-ai oprit imediat? Adevarul e ca-ti trebuie multa minte sa faci asta...

| halogen001 a răspuns:

Se poate sa fie si din cauza laptelui. Se zice ca atunci cand se varsa ceva lichid pe un aparat electric gen laptop, celular, se inchide, se scoate bateria si se vede ce se poate face sa dispara lichidul din aparat - se poate merge la un service la curatat. Daca lichidul e in aparat si e alimentat cu curent, apar scurtcircuite, iar coroziunea accentuata de trecerea curentului electric duce la aparitia de intreruperi ale conductorilor electrici si ale traseelor de pe cablaj. Si daca nu e alimentat cu curent, tot are loc coroziunea, dar mult mai incet.

| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Incearca pe cat posibil sa numai bei chiar in fata laptopului, si fii mai atent de acum incolo ca nu este de jucat cu chestii astea. Iti poate ramane inauntru si e grele cu fazele de genul, bafta!